Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Dramatyczna walka w Nysie. "Wojsko zostało wyczerpane"

13

Wspólnymi siłami po nocnej akcji udało się naprawić wał przeciwpowodziowy w Nysie. "Walka skończyła się o 4.25. Wojsko zostało wyczerpane" - przekazał radny Nysy Piotr Smoter. Dzięki współpracy wojska, strażaków oraz licznych ochotników udało się skutecznie załatać powstałą wyrwę.

Dramatyczna walka w Nysie. "Wojsko zostało wyczerpane"
Wał przeciwpowodziowy w Nysie został naprawiony (PAP)

Mieszkańcy Nysy przez całą noc walczyli z czasem, starając się wzmocnić wał przeciwpowodziowy, który był kluczowy dla ochrony miasta przed żywiołem. We wtorek z samego rana radny Nysy Piotr Smoter zamieścił w mediach społecznościowych informację na temat sytuacji po nocnej interwencji.

Walka skończyła się o 4.25. Wojsko zostało wyczerpane. Mieszkańców proszę o wyrozumiałość, kiedy rano zobaczą pobojowisko. Ludzie to też żywioł - przekazał radny Piotr Smoter.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna powódź w Polsce. Ekspert tłumaczy, co za tym stoi

Około północy sytuacja w Nysie została wzmocniona dzięki dwóm wojskowym śmigłowcom Mi-17. Maszyny zrzuciły tzw. big bagi, czyli duże worki, w których może zmieścić się nawet tona materiału. Zrzuty miały na celu natychmiastowe wzmocnienie uszkodzonych fragmentów wału przeciwpowodziowego, co było niezbędne do zatrzymania wody i ochrony Nysy przed dalszymi zalaniami.

Piotr Smoter podkreślił, że "podmycie zostało załatane", co oznacza, że najpilniejsze zagrożenie zostało już usunięte. Informację tę radny przekazał o godzinie 5 rano.

2 tys. osób pomagało na wale w Nysie

Mieszkańcy Nysy pokazali ogromną jedność i solidarność, gdy w poniedziałek na profilu Miasto i Gmina Nysa w mediach społecznościowych pojawił się ważny komunikat. Zostało w nim ogłoszone, że o godzinie 20.30 rozpocznie się akcja wzmacniania wałów rzeki w rejonie mostu Kościuszki.

W obliczu tego ogłoszenia mieszkańcy mobilizowali wszelkie dostępne siły, aby skutecznie zabezpieczyć wał rzeki przed dalszymi zagrożeniami. Na apel władz odpowiedziało około dwóch tysięcy osób, które wspierały działania służb.

Radny zaznaczył, że sprzątanie porzuconych materiałów i sprzętu, które zostały pozostawione wzdłuż wału przez ochotników oraz wojsko, będzie wymagało dodatkowego wysiłku. Materiały te pozostały po operacjach wojskowych w rejonie jazu. Radny zapewnił, że z przyjemnością zajmie się tym zadaniem, gdy sytuacja na wale się uspokoi, a woda, emocje i błoto nieco opadną.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić