Senat proponował, aby ustawa obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku. Sejm jednak nie przyjął tej poprawki. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero od kolejnej kadencji, a więc po wyborach parlamentarnych w 2023 roku.
Ustawa wprowadza szereg zmian. Wiadomo, że parlamentarzyści i samorządowcy nie będą mogli pracować w spółkach państwowych oraz takich, w których Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego ma co najmniej 10 proc. udziałów.
Zwiększony został także katalog przestępstw. Skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne z przetargów. Ponadto sąd może pozbawić praw publicznych skazanego za korupcję.
Prezydent podpisał dwie ustawy. Szereg zmian
Zmiany dotkną także partie polityczne. Te będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które następnie zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Dotyczyć będzie to także prowadzenia rejestru umów.
Prezydent podpisał jeszcze jedną ustawę. Dotyczy ona Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Potwierdzono to za pośrednictwem portalu prezydent.pl oraz oficjalnego profilu Kancelarii Prezydenta na Twitterze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.