Tak zwana ustawa pomocowa dla Ukraińców ma wprowadzić pewne zmiany w przepisach od 1 lipca. Nowe regulacje mają przede wszystkim przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną z Ukrainy aż do końca września 2025 roku.
Kolejna istotną zmianą jest uzależnienie wypłaty świadczenia 800 plus dla rodziców dzieci w wieku szkolnym od tego, czy ich dzieci do szkoły faktycznie uczęszczają do szkoły.
- Spodziewamy się, że część tych dzieci od dwóch lat może nie uczestniczyć w żadnym systemie edukacji - tłumaczyła w rozmowie z Faktami TVN24 dr Hanna Achremowicz, specjalistka ds. edukacji dzieci i młodzieży z Fundacji Ukraina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znaczące zmiany w zasadach pomocy dla obywateli Ukrainy
Dzieci z Ukrainy, które nie uczęszczają do szkoły, jest w Polsce według różnych szacunków od 60 tysięcy do nawet 150 tysięcy. - Wiele takich dzieci to są dzieci starsze. To są dzieci nastoletnie, które często podejmują pracę i nie kontynuują nauki, pomagają matce - podkreśliła w rozmowie z TVN24 Barbara Gryziecka, prezeska Fundacji Dobro Zawsze Wraca.
Nowe regulacje przewidują również rezygnację z 300 złotych na start dla uchodźców przybywających do Polski.
Ukraińcom trudniej będzie zdobyć numer PESEL. Osoba, która będzie chciała go otrzymać, będzie musiała okazać ważny dokument podróży.
W ciągu ostatniego roku bardzo dużo osób trafiających do Polski było osobami z terenów objętych wojną lub terenów okupowanych. Te osoby nie mają dokumentów podróży - wskazała Aneta Żochowska, dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli podpisze ją prezydent, wejdzie w życie wraz z początkiem lipca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.