Od nowego roku szkolnego Ministerstwo Edukacji zamierza wprowadzić sporo zmian. Najbardziej dyskutowanymi są te dotyczące religii w szkołach, ale jedną z ważniejszych jest też usunięcie z programu przedmiotu Historia i Teraźnieszość (HiT). Ponadto wiadomo też, że będzie większy nacisk na nauki ścisłe i przyrodnicze.
W ostatnim czasie na konferencji prasowej wiceministra Katarzyna Lubnauer opisała zmiany, jakie zajdą w szkołach od 1 września.
- Będziemy tworzyć nowe rozwiązania. Uruchamiamy studia podyplomowe i doskonalenie nauczycieli klas I-III, jeśli chodzi o metodykę nauczania matematyki - mówiła wiceministra. Dodała też, że "przedmioty ścisłe, przedmioty przyrodnicze będą priorytetem w roku szkolnym 2024/2025".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w szkołach: praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym i dbanie o dobrostan psychiczny
Jak wyjaśniła ministra, jednym z ważniejszych kierunków zmian będzie praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Chcemy włączyć do systemu polskiej edukacji wszystkich uczniów ukraińskich. Uczniów, którzy jeszcze w tej edukacji nie są. Staje się dla nich edukacja w polskich szkołach obowiązkiem od 1 września 2024 r. W związku z tym szkoły muszą być do tego przygotowane. Muszą nauczyć się pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym – podkreśliła Lubnauer.
Dodatkowo jedną z istotnych spraw, jakie wyszczególniła wiceministra, jest edukacja prozdrowotna i zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Od przyszłego roku szkolnego szkoła ma także w większym stopniu wspierać dobrostan uczniów i ich zdrowie psychiczne.