W Polsce istnieje aż 800 gatunków pająków. Najczęściej występują one w trawach, parkach, lasach, na łąkach czy starych strychach.
Najczęściej więc mogą nas spotkać, gdy spędzamy czas na łonie natury. Nie trzeba się ich jednak zanadto bać, ponieważ większość z nich jest całkowicie niegroźna.
Dwóch rozbójników
Niestety, jak wszędzie i we wszystkim, występują wyjątki. Dwa gatunki, a raczej ich ukąszenia są dla człowieka groźne. O jakich pająkach mowa?
Za najbardziej niebezpiecznego pająka w Polsce jest uważany sieciarz jaskiniowy. Jest to pająk, który ceni sobie ciemność - dlatego najczęściej można spotkać go w jak sama nazwa wskazuje jaskiniach czy też starych piwnicach i strychach. Okupuje również wyloty tuneli kolejowych oraz studzienki kanalizacyjne.
Czytaj też: Tak wyglądała młodość Rafalali. Żal ściska serce
Pająk mierzy około 5 centymetrów. Sam jego odwłok to ok. 2 cm. Jego ukąszenie nie stanowi zagrożenia dla życia, ale jest niezwykle bolesne. Porównuje się je do ugryzienia szerszenia. Towarzyszy mu bardzo duża opuchlizna.
Drugim najniebezpieczniejszym gatunkiem pająka w Polsce jest kolczak zbrojny. Po jego ugryzieniu przez długi czas utrzymują się objawy silnego zatrucia. Towarzyszą mu dreszcze, zawroty głowy, podwyższone ciśnienie oraz wielodniowe osłabienie. Niekiedy wymagana jest hospitalizacja.
Boicie się pająków? A może wręcz przeciwnie - jesteście nimi zafascynowani?
Czytaj też: Od pierwszego Big Brothera wiele się zmieniło. Alicja Walczak chce być jak Oprah Winfrey
Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl