Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uczcić tysiąclecie koronacji dwóch pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, ogłaszając rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji. Wydarzenie to miało miejsce w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, co podkreśla znaczenie Gniezna jako historycznego centrum polskiej państwowości.
Koronacja Bolesława Chrobrego była kluczowym momentem w historii Polski, sygnalizując światu, że młode państwo polskie jest niezależne i suwerenne. Było to także początkiem wzrostu znaczenia Polski na średniowiecznej mapie Europy. Sejm RP podkreśla, że koronacje te były możliwe dzięki wcześniejszym wydarzeniom.
Koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez chrzest Polski, męczeńską śmierć świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy — cytuje słowa uchwały Polska Agencja Prasowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chrzest Mieszka I
Chrzest Mieszka I, który miał miejsce prawdopodobnie 14 kwietnia 966 r., był kluczowym momentem w procesie tworzenia się państwa polskiego. Wydarzenie to zapoczątkowało długotrwały proces chrystianizacji ziem polskich, który trwał dziesiątki lat. Do przyjęcia chrztu Mieszka I miała namówić jego żona Dobrawa, na co wskazują zapisy kronikarza Gala Anonima.
Przekazy kronikarskie i rocznikarskie są także bardzo skąpe w opisie chrztu. Im dalej od tego wydarzenia, tym więcej i barwniejszych informacji przedstawiali średniowieczni historiografowie - podkreślił cytowany przez PAP prof. Józef Dobosz, mediewista, dziekan cWydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dziedzictwo Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta
Bolesław Chrobry, koronowany w 1025 r., był pierwszym królem Polski, a jego koronacja była zwieńczeniem trzydziestoletniego panowania. Jego syn, Mieszko II Lambert, kontynuował dzieło ojca, zostając koronowanym na króla w tym samym roku. Mieszko II aktywnie uczestniczył w polityce międzynarodowej, co umacniało pozycję Polski w Europie.
Sejm RP podkreśla, że upamiętnienie tych wydarzeń jest hołdem dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej państwowości. Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem i świadectwem roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie.