W wydanym we wtorek 11 września oświadczeniu prof. Wojciech Fałkowski podkreślił, że po 7 latach został usunięty z zajmowanej funkcji przez minister Hannę Wróblewską.
W dniu 11 września br. minister kultury i dziedzictwa narodowego pani Hanna Wróblewska odwołała mnie ze stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, które zajmowałem od listopada 2017 roku – cytuje oświadczenie Fałkowskiego PAP.
Profesor wspomina również, że w ciągu prawie siedmiu lat jego kierowania placówką, Zamek Królewski stał się instytucją sprawnie funkcjonującą i cieszącą się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrowersyjna kadencja prof. Wojciecha Fałkowskiego
Przedstawione przez niego sukcesy obejmują m.in. organizację wystaw czasowych skupiających uwagę szerokiej publiczności, a także rozszerzenie przestrzeni muzealnych i wzbogacenie kolekcji sztuki. Wymienił swój wkład w powstanie Gabinetu Prezydentów II RP, Galerii Wettynów, Galerii Porcelany, a także stałej ekspozycji militariów i niedługo otwieranej Galerii Sztuki Włoskiej.
Wszystkie wymienione osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zakrojonych na szeroką skalę zakupów dzieł sztuki. Żaden obiekt nie został jednak kupiony bez wcześniejszej profesjonalnej i dogłębnej analizy, która obejmowała zarówno kwestie merytoryczne, jak i oferowaną cenę przedmiotu – dodał, odpierając zarzuty nadużyć finansowych.
Podsumowując swój wkład w rozwój Zamku, Fałkowski wyraził wdzięczność wszystkim współpracownikom i podkreślił zaangażowanie w podnoszenie rangi tej kultowej instytucji.
Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało na 12 września briefing prasowy, który odbędzie się w Galerii Królewiczowskiej Zamku Królewskiego, z udziałem minister kultury Hanny Wróblewskiej, mający na celu wyjaśnienie sytuacji dotyczącej Zamku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.