W naszej szkole religia jest ważnym przedmiotem. Na 140 uczniów nie chodzą na nią tylko dwie osoby. Większości rodziców na tych lekcjach zależy - podkreśla w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Iwona Pasznicka-Longa, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie.
To w prowadzonej przez nią placówce, od września, z dwóch godzin religii w tygodniu została tylko jedna. Jednak jak podkreśla kierująca placówką, powodem tej decyzji nie jest niechęć do prowadzenia religii w szkole, ale braki kadrowe. By lepiej wyjaśnić to rodzicom swoich uczniów, na zebranie zaprosiła przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej. Ten zgodził się spotkać z rodzicami i dyrektorką. To właśnie ostateczne ustalenia, na jakie po tym spotkaniu przystał kuria, część rodziców wprawiły w zdumienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Czego uczą się dzieci na lekcji religii? Wstrząsająca prezentacja - o2 - Serce Internetu
Dyrekcja alarmowała o brakach już w czerwcu
Chciałam, żeby ktoś z kurii wyjaśnił rodzicom, dlaczego do nas nikogo nie przysłała - tłumaczy dyrektorka i podkreśla, że to kuria odpowiedzialna jest za katechetów pracujących w szkole i to ona deleguje ich do pracy w poszczególnych placówkach.
Czytaj także: Lekcja religii w liceum. Uczennica pokazała naukę cnót niewieścich w szkole - o2 - Serce Internetu
Iwona Pasznicka-Longa zapewnia, że o sytuacji w swojej szkole informowała Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej już w czerwcu, a o braku specjalisty (w szkole specjalnej, katechezy powinna uczyć osoba z podyplomówki z oligofrenopedagogiki) wiedziano także w Małopolskim Kuratorium Oświaty. Mimo prób podejmowanych przed dyrektorkę, nikogo nie udało się znaleźć.
W efekcie dwie lekcje religii będą w bieżącym roku szkolnym, mieli jedynie uczniowie przygotowujący się do komunii i bierzmowania. Za zgodą przedstawiciela krakowskiej kurii, w pozostałych klasach uczących się w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, ich liczba zmniejszy się o połowę. To nie jedyna szkoła, gdzie pojawia się problem z kompletowaniem kadry na zajęcia z religii, według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce tego przedmiotu uczy 30 tysięcy osób.
Czytaj także: Jak wypisać dziecko z religii? Radna zobaczyła zasady. "Osłupiałam" - o2 - Serce Internetu
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.