Koronawirus nie odpuszcza, tymczasem światowi eksperci ds. zdrowia, nauczeni przykrymi doświadczeniami z przeszłości, starają się przygotować do walki z kolejnym zagrożeniem. Chodzi o hipotetyczną pandemię wywołaną "chorobą X". To jeden z tematów poruszanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Panel dotyczący "choroby X" przewidziano na środę, 17 stycznia. Nad tym, jak uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem debatować będą m.in: dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, minister zdrowia Brazylii Nisia Trindade Lima, kierownik Centrum Zdrowia i Ochrony Zdrowia Shyam Bishen, przedstawiciele firmy AstraZeneca, która opracowuje szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz inni eksperci w dziedzinie zdrowia.
"Choroba X" jest nazwą umowną. Tak określa się nowe schorzenie, które może być bardziej śmiercionośne niż COVID-19. Eksperci, którzy przybyli do Davos, zastanawiają się, jak przygotować się na pojawienie się nieznanego patogenu.
Według WHO, tak zwana "choroba X" pojawiająca się w populacji ludzkiej "może spowodować 20 razy więcej ofiar śmiertelnych niż pandemia wirusa koronawirusa". Wystarczy bowiem, że będzie miała wyższą śmiertelność niż COVID-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje amerykańskie wydanie "Newsweeka", w ocenie ekspertów przygotowanie światowego systemu opieki zdrowotnej na kolejną pandemię będzie wymagało "prawie biliona dolarów".
"Dmuchanie na zimne", czy "planowanie pandemii"?
Fakt, że eksperci zamierzają rozmawiać na temat tak zwanej "choroby X" podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, niepokoi wiele środowisk. W sieci pojawiają się komentarze sugerujące, że właśnie trwa "planowanie kolejnej pandemii", a eksperci zamierzają zmusić ludzi do kolejnych szczepień.
Eksperci starają się tonować te nastroje. Przekonują, że nie chodzi o planowanie pandemii ani zastraszanie, ale o "dmuchanie na zimne" i jak najlepsze przygotowanie się na potencjalne zagrożenie. W ocenie ekspertów z WHO, wśród epidemii, które wybuchną lub powrócą w 2024 r., może być m.in. SARS, MERS, gorączka Lassa i gorączka krwotoczna Ebola.
Jak przypomina "Newsweek", prawie 7 milionów ludzi na całym świecie zmarło z powodu COVID-19 (to oficjalna liczba), z czego prawie 1,2 miliona w Stanach Zjednoczonych.
Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos rozpoczęło się 15 stycznia, a zakończy cztery dni później. Organizatorzy przewidzieli około 200 sesji, w których udział wezmą przedstawiciele ponad 100 rządów, przywódcy głównych organizacji międzynarodowych, a także m.in. liderzy organizacji pozarządowych, eksperci i dziennikarze.