Bogdan Kicka| 

Dysleksja. Przełomowe odkrycie naukowców

39

Naukowcy z Niemiec dokonali odkrycia, które może diametralnie zmienić podejście do leczenia dysleksji. Po długich latach badań udało się zlokalizować w mózgu obszar, który odpowiada za trudności w czytaniu i pisaniu u osób dotkniętych tym schorzeniem. Odkrycie to otwiera nowe perspektywy dla skuteczniejszych metod terapii.

Dysleksja. Przełomowe odkrycie naukowców
Zlokalizowano region mózgu odpowiedzialny za dysleksję (Getty Images, Copyright Dazeley)

Dysleksja, jedno z najczęstszych zaburzeń uczenia się, dotyka od 5 do 10 proc. populacji na całym świecie. Trudności z czytaniem, pisaniem i przyporządkowaniem dźwięków do liter są charakterystycznymi objawami tego zaburzenia, które towarzyszy osobom dotkniętym nim przez całe życie.

Pomimo długotrwałych badań nad tym problemem, dokładne przyczyny pozostawały zagadką. Dzięki najnowszym odkryciom naukowców z Drezna, istnieje jednak realna szansa na lepsze zrozumienie i leczenie dysleksji.

Jak podaje "Deutsche Welle", wcześniejsze badania wykazały, że dysleksja może mieć podłoże neurologiczne, ale dopiero teraz udało się dokładnie zlokalizować region mózgu odpowiedzialny za to zaburzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Neurochirurg Marta Zębala: "Każdy człowiek ma nieco inny mózg"

Zlokalizowano region mózgu odpowiedzialny za dysleksję

Naukowcy z Instytutu Nauk Poznawczych i Neurobiologicznych Maxa Plancka (MPI-CBS) w Lipsku, dzięki specjalistycznym badaniom rezonansem magnetycznym (MRI), odkryli zmiany strukturalne w małym, ale kluczowym regionie mózgu – wzgórzu.

Wzgórze pełni istotną rolę w przetwarzaniu informacji wzrokowych, przekazując dane z oczu do kory mózgowej. Składa się ono z dwóch części, z których jedna przetwarza dynamiczne obrazy, a druga – kolory. Zmiany wykryte u osób z dysleksją dotyczą tej części wzgórza, która jest wrażliwa na ruchy. To odkrycie jest szczególnie ważne, ponieważ wzgórze, mimo swojej niewielkiej wielkości, odgrywa kluczową rolę w procesach przetwarzania wzrokowego.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Brain" wzięło udział 25 osób z dysleksją oraz 24 osoby z grupy kontrolnej. U dyslektyków stwierdzono istotne różnice w funkcji i strukturze wzgórza, co potwierdza hipotezę o neurologicznym podłożu tego zaburzenia. Wyniki te szczególnie wyraźnie zarysowały się u mężczyzn, co może tłumaczyć, dlaczego dysleksja występuje u chłopców dwa do trzech razy częściej niż u dziewczynek.

Badacze nie kryją optymizmu

Lokalizacja regionu mózgu odpowiedzialnego za dysleksję to kluczowy krok, który może zmienić podejście do leczenia tego zaburzenia.

Odkrycie to toruje drogę do dalszych badań mających na celu uzyskanie bardziej kompleksowego zrozumienia mechanizmów mózgowych leżących u podstaw dysleksji - podkreśla profesor neuronauki poznawczej i klinicznej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, Katharina von Kriegstei, cytowana przez "Deutsche Welle".

W kontekście przyszłych terapii, dr Christa Müller-Axt z tej samej uczelni wskazuje na potencjalne zastosowanie nieinwazyjnych technik neurostymulacji.

Może to dać możliwości dla nieinwazyjnych technik neurostymulacji jako obiecującej metody terapeutycznej modulującej aktywność tych struktur mózgu, a tym samym łagodzącej niektóre objawy dysleksji – powiedziała dr Müller-Axt.

Choć naukowcy podkreślają, że przed nimi jeszcze długa droga, zanim uda się opracować skuteczne terapie, to odkrycie wzgórza jako kluczowego obszaru w mózgu może otworzyć nowe możliwości leczenia.

Myślę, że znaleźliśmy nowy cel w mózgu, który jest bezpośrednio powiązany z trudnościami w czytaniu w dysleksji – dodaje Müller-Axt.

Zlokalizowanie tego regionu otwiera drogę do nowych metod terapeutycznych, które mogą w przyszłości pomóc osobom zmagającym się z dysleksją.

To przełomowe odkrycie wzbudza nadzieję na poprawę jakości życia milionów ludzi dotkniętych tym zaburzeniem. W miarę postępu badań, perspektywy dla osób z dysleksją stają się coraz jaśniejsze, a przyszłe terapie mogą zmienić ich codzienne funkcjonowanie, oferując wsparcie, które dotychczas było poza zasięgiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić