Do sytuacji doszło 5 marca na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Pracownik socjalny pełniący tam dyżur zauważył, że Ukrainka będąca w zaawansowanej ciąży źle się poczuła.
Trzymała się za brzuch i pochylała do przodu. Pracownik ustalił, że 26-letnia Ukrainka jest w trzecim trymestrze i poprzedniego dnia przypadkowo wylała na brzuch gorący napój - poinformował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski za pośrednictwem PAP.
Zdecydowało 15 minut
Kobieta była na dworcu z dwójką małych dzieci i nie była w stanie samodzielnie dostać się do szpitala, a na dworcu nie było wówczas czynnego punktu medycznego. Ukrainka była blada, nie mogła się poruszać i dokuczał jej coraz silniejszy ból.
Pracownik socjalny zadzwonił na pogotowie i szczegółowo poinformował dyspozytora o sytuacji. Operator stwierdził, że opisane przez mężczyznę poparzenie ciążowego brzucha "nie jest stanem zagrażającym życiu", odmówił wysłania karetki i polecił, by kobieta udała się na izbę przyjęć.
W końcu Ukraińce pomogli policjanci patrolujący dworzec, którzy wezwali ambulans za pośrednictwem policyjnej centrali. W szpitalu okazało się, że zdrowie 26-latki i dziecka było zagrożone. Kobietę bezzwłocznie poddano operacji. - Według słów lekarza, o życiu obojga zdecydowało 15 minut - podał burmistrz Woli.
Operator został ukarany
Krzysztof Strzałkowski złożył zażalenie na operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. W sprawie przeprowadzono postępowanie wyjaśniające.
Jak poinformowała rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, pracownik, który odmówił wysłania ZRM został "ukarany zgodnie z Kodeksem Pracy". Z analizy zgłoszenia wynika, że operator przeprowadził niepełny wywiad ze zgłaszającym. Filipowicz dodała, że zgłoszenia były obsługiwane przez Dyspozytornię Medyczną w Warszawie, a nie przez operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.