Wędrując po lesie lub po łące możemy natknąć się na słodkie maleństwo np. sarniątko. Trzeba pamiętać, że matka podchodzi do niego tylko na chwilę, aby je nakarmić, a potem opiekuje się nim z pewnej odległości, aby nie ściągnąć w to miejsce drapieżników.
Czytaj także: IMGW ostrzega. Będzie bardzo niebezpiecznie
Mimo że w pierwszym odruchu może się wydawać, że sarniątko potrzebuje pomocy człowieka, wcale tak nie jest. Dlatego eksperci ponownie przypominają Polakom.
Pamiętajmy, aby nie dotykać, nie głaskać młodego i jak najszybciej oddalić się. Za kilka dni sarniątko podrośnie na tyle, że będzie zwinnie podążać za matką. Uszanujmy ich prywatność, w końcu to my weszliśmy do ich domu - apelują przyrodnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ostatnich dniach na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dzieci znalazły sarenkę. Zaczęły ją głaskać. Niestety takie zachowanie ma przykre, a czasem nawet tragiczne skutki. Jak tłumaczą przyrodnicy ta sytuacja pozbawiła go możliwości dzieciństwa u boku matki.
Czytaj także: Katolicy wygrali. Zagranica śmieje się z Polski
Poprzednia sarenka, która spotkała się z podobną sytuacją, niestety nie przeżyła. Ludzie próbowali ją pozostawić na miejscu, ale matka ją porzuciła, co jest naturalnym procesem - jej dziecko, wcześniej pozbawione zapachu, nagle zaczęło pachnieć człowiekiem - informuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach.
Ważne jest, aby pamiętać, że sarny są zwierzętami dzikimi, które żyją w zgodzie z naturą. Matki saren często pozostawiają swoje młode same na pewien czas, gdy są zbyt małe, by sprawnie podążać za matką. To część ich naturalnego procesu rozwoju.
Próbując odebrać te młode zwierzęta z lasu, przerywamy ten proces i narażamy je na niepotrzebny stres oraz ryzyko utraty zdrowia i życia. Młoda sarna zabrana ze środowiska naturalnego na starcie ma dużo mniejsze szanse na przeżycie, chociażby z powodu braku możliwości zdobycia jej naturalnego pokarmu (zamiast mleka matki dostaje mleko kozie lub inne, sztucznie wytworzone) - tłumaczą specjaliści.
Co zrobić, gdy napotkasz młodą sarnę, która zdaje się być bez matki? Nie podejmuj samodzielnych działań. W żadnym wypadku jej nie dotykaj, ani nie zbliżaj się do niej, nie rób zdjęć, gdyż może to spowodować odrzucenie przez matkę.
Zamiast tego, skontaktuj się z najbliższym Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt, które zostały stworzone specjalnie po to, aby zapewnić ochronę i opiekę dzikim zwierzętom potrzebującym pomocy.
Doświadczeni specjaliści są przeszkoleni, aby pomagać w takich sytuacjach i wiedzą, jak postępować w najlepszym interesie zwierzęcia.