Donald Tusk przywrócił strefę buforową przy granicy z Białorusią. Jak podaje "Fakt", obejmie ona 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim na Podlasiu oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim. Strefa buforowa obejmie jedenaście miejscowości w gminie Czermecha, cztery z gminy Kleszczele i sześć z gminy Dubicze Cerkiewne, trzech w gminie Narewka, dwóch w gminie Białowieża i jednej w gminie Michałowo.
Zobacz również: Białorusini szykowali ataki w Polsce? "Szkolenia snajperskie"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strefa buforowa na Podlasiu. Co oznacza?
Wedle projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji wprowadzenie strefy buforowej będzie się wiązało z tymczasowym zakazem przebywania w strefie przy granicy z Białorusią na określonym obszarze.
Strefa buforowa ma mieć około 200 metrów. Zakaz poruszania się w niej ma obowiązywać od 4 czerwca i będzie trwał przez 90 dni. Jest on wprowadzany w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub mienia.
Napięta sytuacja na granicy z Białorusią
Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach rośnie presja migracyjna na granicę polsko-białoruską. Jest to związane z działaniami białoruskich i rosyjskich służb, które dążą do destabilizowania naszej wschodniej granicy. Celowo wysyłają migrantów, by angażować służby, ale także sprawdzić ich sposoby działania i reakcję.
W ostatnim czasie sytuacja się zaostrzyła. Jeden z żołnierzy został raniony nożem podczas próby przedostania się na terytorium Polski. Poszkodowany przeszedł operację, obecnie przebywa w szpitalu. Kilku innych strażników również zostało rannych w trakcie forsowania granicy przez migrantów. W związku z narastającą presją migracyjną Donald Tusk zapowiedział wzmocnienie bariery powstałej za czasów poprzednich rządów oraz budowę tzw. Tarczy Wschód - systemu umocnień, który ma ograniczać zagrożenie.
Strefa buforowa już była
Warto na koniec przypomnieć, że za rządów PiS obowiązywał już zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią. Jesienią 2021 roku obowiązywał stan wyjątkowy na części obszaru wschodniej Polski. Potem od 1 grudnia 2021 roku do końca czerwca 2022 roku funkcjonował zakaz przebywania w pasie około 3 km. w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim.
Z kolei od 1 lipca do 31 grudnia w woj. podlaskim decyzją wojewody obowiązywał zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią na odległość mniejszą niż 200 metrów. Od 1 stycznia 2023 roku nadal funkcjonuje zapis dot. zakazu przebywania w na całym odcinku pasa drogi przy granicy z Białorusią, czyli na odległość 15 metrów od granicy. Za jego złamanie grozi mandat. Zakaz nie dotyczy właścicieli gruntów, szlaków turystycznych czy kąpielisk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.