Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt w ciągu ostatnich 20 lat. Tak wynika z analiz naukowców, którzy uważają, że krawędzie kuli znajdującej się w ścisłym wnętrzu planety mogły ulec deformacji o 100 metrów lub więcej w niektórych miejscach.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience. Początkowo naukowcy próbowali ustalić, dlaczego wewnętrzne jądro mogło zwolnić względem rotacji Ziemi, zanim ponownie przyspieszyło w 2010 roku. W tym celu wzięli pod uwagę wzorce fal sejsmicznych z trzęsień ziemi, które powtarzały się w tych samych miejscach w latach 1991–2023. To pomogło zobrazować badaczom, jak jądro Ziemi zmienia się w czasie.
Badaniami kierował prof. John Vidale, geofizyk z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Jego zespół znalazł dowody na wolniejszą rotację jądra, a także na zmianę jego kształtu. Jak podaje BBC, może ona zachodzić na granicy stałego wewnętrznego jądra i niezwykle gorącego, płynnego metalicznego jądra zewnętrznego. Nie sposób tam dotrzeć, bowiem jest to 6400 km w głąb planety.
Jądro Ziemi zmienia kształt. Co to oznacza?
Jądro Ziemi jest kluczowe dla naszego funkcjonowania na Ziemi. Wytwarza pole magnetyczne, które chroni życie przed promieniowaniem słonecznym. Wewnętrzne jądro obraca się niezależnie od płynnego jądra zewnętrznego oraz reszty planety. Gdyby ten ruch nie następował, Ziemia stawałaby się planetą tak jałową, jak Mars, który stracił pole magnetyczne miliardy lat temu. Dlatego naukowcy starają się zrozumieć, jak działa jądro planety, bowiem ma to bezpośrednie przełożenie na istnienie pola magnetycznego, a w konsekwencji na nasze istnienie.
Według szacunków za miliardy lat płynne jądro zewnętrzne zamarznie, przekształcając się w stałe jądro wewnętrzne. Oznacza to koniec życia na "błękitnej planecie", choć wcześniej ma ona zostać wchłonięta przez Słońce.
Najprawdopodobniej nasze odkrycie nie ma żadnego wpływu na nasze codzienne życie, ale naprawdę chcemy wiedzieć, co dzieje się w centrum Ziemi. Pole magnetyczne wykazywało nagłe zmiany w różnych momentach ostatnich dekad i chcielibyśmy wiedzieć, czy ma to związek z tym, co obserwujemy na granicy jądra wewnętrznego- mówi prof. Vidale.
Naukowiec ostrzega, aby na razie nie formułować zbyt daleko idących hipotez na bazie jego badań. - Nie jesteśmy w 100% pewni, czy poprawnie interpretujemy te zmiany - przyznał naukowiec dodając, że wielu badaczy w przeszłości się myliło.