Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które od lat wpisane są w polską tradycję. Ich historia nie jest jednak bardzo długa. Początek obchodzenia dnia babci przypisuje się na lata 60. XX wieku.
Skąd wziął się Dzień Babci i Dziadka?
Symbolicznym początkiem obchodzenia tego święta było ogłoszenie "Expressu Wieczornego". Redaktorzy tego pisma w 1966 r. ustalili 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu, który rok wcześniej wręczono aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Wówczas obchodziła ona swoje 85. urodziny, a w spektaklu, w którym wtedy grała, wcielała się w rolę babci. Dzień Dziadka ustanowiono natomiast już w latach 70. ubiegłego wieku.
Dni Babci i Dzień Dziadka zwyczajowo przypadają na styczeń, a ich data jest stała. Nie inaczej jest także w 2024 roku. Dzień Babci tradycyjnie obchodzimy 21 stycznia, natomiast dzień później - 22 stycznia - przypada Dzień Dziadka. Choć są to dwa osobne święta, to - dla zwykłej wygody - w wielu domach świętuje się je razem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
21 i 22 stycznia to w wielu szkołach czas specjalnych akademii poświęconych dziadkom. Wówczas nestorzy są zapraszani przez swoich wnuków i przygotowują specjalne występy - podczas nich są recytowane wiersze oraz wręczane upominki, najczęściej samodzielnie przygotowane w szkołach.
Czytaj także: Zdjęcia przodków Pawłowicz. Podobni?
Warto wspomnieć, że Dzień Babci i Dziadka na świecie jest obchodzony w różnych datach. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przypada on na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy - w tym roku jest to data 8 września. Co więcej, w USA jest to święto państwowe, ustanowione w 1978 r. przez prezydenta Jimmy'ego Cartera i zatwierdzone przez Kongres. W Niemczech Dzień Babci i Dziadka przypada natomiast na drugą niedzielę października.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.