Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Dzień będzie miał 25 godzin?! Kluczowe zmiany. Ekspert ujawnia

23

Badacz z Austrii uważa, że dzień może się wydłużyć nawet do 25 godzin. Wszystko ze względu na postępujące zmiany klimatyczne oraz zmiany powierzchni Ziemi. - Dni stają się coraz dłuższe. Ten trend przyśpiesza na przestrzeni ostatnich dwóch dekad - mówi Benedikt Soja ze szwajcarskiego instytutu.

Dzień będzie miał 25 godzin?! Kluczowe zmiany. Ekspert ujawnia
Dzień na Ziemi niebawem może się wydłużyć. (Getty Images, Tetra Images)

Benedikt Soja ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu uważa, że wkrótce dzień może się wydłużyć. Ekspert pochodzący z Austrii przebadał dane satelitarne. Wywiad z nim ukazał się w niemieckojęzycznym portalu "Stern".

Dni stają się coraz dłuższe. Ten trend przyśpiesza na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. W XX wieku dni wydłużały się średnio o 0,3 milisekundy; obecnie jest to już 1,3 milisekundy na stulecie - mówi w wywiadzie Benedikt Soja.

Według badacza, w zależności od scenariusza klimatycznego liczba ta może się podwoić w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmiany klimatyczne mają spowalniać obrót naszej planety. Soja tłumaczy to na przykładzie łyżwiarza figurowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Dwie twarze jednego miasta. "Są miejsca, do których turyści w ogóle nie trafiają"
Jeśli łyżwiarz figurowy owija ramiona wokół ciała, jego piruety stają się szybsze. Jeśli rozprostuje ręce i nogi, zwalnia. W podobny sposób działa to na Ziemi. Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodu na biegunach, naszych centrach obrotu. Woda rozprzestrzenia się po całej planecie w kierunku równika. Planeta obraca się wolniej, dni stają się dłuższe - uważa ekspert ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.

Dzień będzie miał 25 godzin? "Prawie nie zauważymy różnicy"

Soja dodaje, że powierzchnia planety zmienia się. W odległej przyszłości dni mogą stać się znacznie dłuższe. - Normalnie zajęłoby to miliardy lat. Jednak ludziom udało się sprawić, że zmiany klimatyczne zdominowały obrót Ziemi w ciągu kilkuset lat - dodaje badacz.

Według Austriaka, pomiar czasu opiera się na ruchu obrotowym Ziemi, ale ponieważ ten zawsze się zmieniał, wprowadzono sekundę przestępną. Człowiekowi pozwala to kompensować nieregularności, ale im więcej zmian klimatycznych, tym więcej sekund przestępnych.

Kilka milisekund zostanie dodanych do naszych codziennych 86 400 sekund. Prawie nie zauważymy różnicy w codziennym życiu, ponieważ minie około stu milionów lat, zanim dzień będzie trwał 25 godzin - kończy.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić