Benedikt Soja ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu uważa, że wkrótce dzień może się wydłużyć. Ekspert pochodzący z Austrii przebadał dane satelitarne. Wywiad z nim ukazał się w niemieckojęzycznym portalu "Stern".
Czytaj więcej: Naukowcy ostrzegają. Złe wiadomości. Co dzieje się z dobą?
Dni stają się coraz dłuższe. Ten trend przyśpiesza na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. W XX wieku dni wydłużały się średnio o 0,3 milisekundy; obecnie jest to już 1,3 milisekundy na stulecie - mówi w wywiadzie Benedikt Soja.
Według badacza, w zależności od scenariusza klimatycznego liczba ta może się podwoić w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmiany klimatyczne mają spowalniać obrót naszej planety. Soja tłumaczy to na przykładzie łyżwiarza figurowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli łyżwiarz figurowy owija ramiona wokół ciała, jego piruety stają się szybsze. Jeśli rozprostuje ręce i nogi, zwalnia. W podobny sposób działa to na Ziemi. Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodu na biegunach, naszych centrach obrotu. Woda rozprzestrzenia się po całej planecie w kierunku równika. Planeta obraca się wolniej, dni stają się dłuższe - uważa ekspert ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.
Dzień będzie miał 25 godzin? "Prawie nie zauważymy różnicy"
Soja dodaje, że powierzchnia planety zmienia się. W odległej przyszłości dni mogą stać się znacznie dłuższe. - Normalnie zajęłoby to miliardy lat. Jednak ludziom udało się sprawić, że zmiany klimatyczne zdominowały obrót Ziemi w ciągu kilkuset lat - dodaje badacz.
Czytaj więcej: Ziemia znajdzie się w aphelium. To jedyny taki dzień w roku
Według Austriaka, pomiar czasu opiera się na ruchu obrotowym Ziemi, ale ponieważ ten zawsze się zmieniał, wprowadzono sekundę przestępną. Człowiekowi pozwala to kompensować nieregularności, ale im więcej zmian klimatycznych, tym więcej sekund przestępnych.
Kilka milisekund zostanie dodanych do naszych codziennych 86 400 sekund. Prawie nie zauważymy różnicy w codziennym życiu, ponieważ minie około stu milionów lat, zanim dzień będzie trwał 25 godzin - kończy.
Czytaj więcej: Kosmos nadal skrywa wiele tajemnic. Sprawdź, ile o nim wiesz