2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele osób wykorzystuje ten dzień do podkreślenia patriotyzmu, szacunku do święta i polskich symboli. Polacy decydują się na wywieszenie flagi państwowej na przykład w oknie. Nie każdy jednak wie, że należy to robić w odpowiedni sposób, by nie zostać posądzonym o znieważenie.
Czytaj więcej: Polak zerwał i spalił flagę Ukrainy. Teraz naje się wstydu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji publikuje specjalny przewodnik. Według niego, flaga musi mieć właściwe proporcje, nie mieć dodatkowych oznaczeń i śladów zniszczenia.
Flaga składa się z dwóch poziomych pasów o tej samej szerokości, u góry w kolorze białym i u dołu w kolorze czerwonym. Jej proporcje wynoszą 5:8. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości - czytamy w przewodniku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Kara za niewłaściwe używanie flagi
- Nie wolno publicznie eksponować porwanej, brudnej lub pomiętej flagi. Nie należy również wywieszać jej podczas deszczu, burzy, czy silnego wiatru i śnieżycy. To potencjalne sytuacje, w których grozi zerwanie i upadek na ziemię. Flaga nie może bowiem dotykać podłoża i wody. Nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów ani rysunków. Wywieszając ją przed domem, trzeba uważać, by jej barwy układały się poprawnie - czytamy na stronie MSWiA.
Czytaj więcej: Zamówił wodę. Spojrzał na paragon. Grzmi o szoku
Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu. Ma pierwszeństwo przed innymi, np. innego państwa, województwa, czy Unii Europejskiej.
Za znieważenie flagi grożą kary. Zgodnie z art. 137 par. 1 Kodeksu karnego, "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".
Czytaj więcej: Masowe zjawisko w Niemczech. Kierunek: Polska
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.