Dzień Nauczyciela - czy jest to dzień wolny?
Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono, aby upamiętnić powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Intytulacja ta przyjęła sobie za cel reformowanie szkolnictwa w Polsce. Z tej okazji upamiętniamy i wyrażamy wdzięczność nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty, którzy zajmują się edukacją nie tylko w szkołach, ale i w przedszkolach czy ośrodkach wychowawczych. O Dniu Edukacji Narodowej przypomina nawet dzisiejszy Google Doodle, który wyświetla się na głównej stronie wyszukiwarki.
Czy 14 października to dzień wolny? Uznaje się go za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Jednak kwestia ewentualnego dnia wolnego zależy od dyrekcji szkoły. Najczęściej nauczyciele i uczniowie nie przychodzą do szkoły. Może się jednak okazać, że z barków nauczycieli schodzi jedynie obowiązek przeprowadzania zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Mogą więc pełnić dyżury opiekuńcze w placówkach, by zapewniać dzieciom i młodzieży opiekę.
Czytaj także: Dzień Nauczyciela 2022. Tego nigdy nie dawaj w prezencie
Czy wypada dać prezent w Dzień Nauczyciela?
Dawanie prezentów w Dzień Nauczyciela nie jest mocno ugruntowanym zwyczajem. Klasy najczęściej kupują wychowawcom kwiaty, które są symbolicznym podarkiem od wszystkich uczniów wyrażającym podziękę za starania. Niektórzy chcą jednak osobiście okazać wdzięczność nauczycielowi, dając mu mały upominek. Nie jest to jednak obowiązek. Wystarczą po prostu życzenia.
Dając prezent nauczycielowi, niezbędny jest umiar oraz wyczucie, aby nie poczuł się skrępowany. Dobrym pomysłem jest podarowanie prezentu samodzielnie przygotowanego przez uczniów. Ci z młodszych klas nierzadko korzystają z popularnych wierszyków na Dzień Nauczyciela.
Dzień Edukacji Narodowe. Zamiast świętowania - protesty
14 października nauczyciele powinni odpoczywać, ciesząc się ze swojego święta. Dzisiejsza trudna sytuacja w szkołach wielu zmusza jednak do protestowania. Według planów zarówno w piątek, jak i w sobotę nauczyciele, rodzice i uczniowie chcą wyjść na ulice. Akcja, organizowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej, rozpoczęła się dziś o godz. 9.00. Jak opisuje Wyborcza, przed wszystkimi szesnastoma polskimi kuratoriami oświaty zbierają się aktywiści oświatowi, rodzice i uczniowie, aby manifestować i głosić swoje postulaty. Ich zadanie to zebrać "Kartki dla Czarnka".
Każdy, kto uważa, że w polskiej edukacji musi się coś zmienić, może nadać specjalną kartkę do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, w której zwraca się uwagę na brak nauczycieli w szkołach i przedszkolach. Te zostaną przekazane do sekretariatów kuratoriów oświaty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.