Rosyjskie media propagandowe próbowały przekonywać, że z próby puczu Władimir Putin wyszedł jak bohater. Łukaszenka się jednak nie zgadza z taką tezą.
Uważam, że nikt nie wyszedł z tego jak bohater. Ani Prigożyn, ani Putin, ani Łukaszenka. Nie było bohaterów - powiedział, odpowiadając na pytanie dziennikarza BBC.
A lekcja, jaką Białoruś i Rosja mogą wyciągnąć z tego, co się stało? - Jeśli tworzymy tego typu uzbrojone grupy, to musimy mieć na nie oko i bacznie je obserwować - oznajmił.
Czytaj także: Wracają z Polski. Reżim jest dla nich bezwzględny
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białoruś i Rosja to dziś w zasadzie jeden organizm państwowy, z tym zastrzeżeniem, że Alaksandr Łukaszenka wykonuje wszystkie polecenia Władimira Putina i całkowicie jest mu posłuszny.
Łukaszenka ma teraz do dyspozycji arsenał atomowy, bo Rosjanie przenieśli swoje głowice jądrowe na teren Białorusi. Dyktator twierdzi, że nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy trzeba będzie jej użyć.
Broń jądrowa to taka sama broń, jak każda inna. Tak uważa białoruski dyktator i nie kryje, że jest gotowy do ich wykorzystania na polu walki. Jak przyznał, skoro Ukraina może korzystać ze wsparcia krajów NATO i jest przez nie uzbrojona, to on nie widzi nic zdrożnego w tym, by skorzystać z rosyjskiego arsenału.
"Dlaczego nie możemy jej użyć? Taktyczna broń jądrowa to też jest broń" - powiedział Alaksandr Łukaszenka.
Alaksandr Łukaszenka rządzi krajem od 1994 roku. Prezydent Białorusi całkowicie podporządkował sobie ojczyznę i uczynił ją wasalem Rosji. Od lat tłumi wszelkie opozycyjne ruchy i wspiera Moskwę, tak jak od ponad roku w trakcie wojny w Ukrainie. Białoruś jest dziś największym sojusznikiem imperium Władimira Putina.