Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dziś zasiądziemy do wigilijnego stołu. Polacy robią to od XVIII wieku

23

Wigilia Bożego Narodzenia to czas, kiedy Polacy zasiadają do wspólnej wieczerzy, pielęgnując tradycje sięgające XVIII wieku. Pełne symboliki są takie zwyczaje, jak dzielenie się opłatkiem czy zostawienie pustego miejsca przy stole.

Dziś zasiądziemy do wigilijnego stołu. Polacy robią to od XVIII wieku
Wigilijne tradycje sięgają XVIII wieku (Pixabay)

Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego "vigiliare", co oznacza czuwanie. Początkowo wigilię obchodzono przed chrześcijańskimi uroczystościami, a wierni gromadzili się na modlitwie i śpiewie, przygotowując się do świąt. Wieczerza wigilijna nawiązuje do starochrześcijańskiej tradycji agape, wyrażającej braterską miłość.

W Polsce Wigilia stała się popularna w XVIII wieku, a w XX wieku organizowano ją już w praktycznie każdym polskim domu. Na stołach pojawia się sianko, symbolizujące narodziny Chrystusa w stajence. Dodatkowe nakrycie na stole to wyraz otwartości na niespodziewanych gości i refleksji nad relacjami z innymi.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie. Kolację poprzedza modlitwa i czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a także dzielenie się opłatkiem, co symbolizuje obecność Jezusa w sakramencie Eucharystii. Na stole powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy uczestnik powinien spróbować każdego z nich, co ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drogie święta? Zapytaliśmy Polaków, co myślą o cenach

Podobne tradycje obchodzone są na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i na Słowacji, choć zwyczaj łamania się opłatkiem jest unikalny dla Polski. Obdarowywanie się prezentami pod choinką, która symbolizuje Drzewo Życia, jest kolejnym ważnym elementem Wigilii.

Wigilia. Znaczenie duchowe i społeczne

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Wigilia to czas refleksji i odnowienia relacji.

To dodatkowe nakrycie na stole może być okazją do refleksji, na ile jestem otwarty na współmałżonka, sąsiada, uchodźcę, na ich potrzeby, pragnienia - mówi.

Z kolei dzielenie się opłatkiem może być pierwszym krokiem do przebaczenia i pojednania.

Mimo że formalnie post w Wigilię nie obowiązuje, polscy biskupi zachęcają do zachowania tej tradycji. Po kolacji w wielu domach śpiewa się kolędy, a o północy w kościołach odprawiane są pasterki, które są częścią uroczystości Narodzenia Pańskiego. Uczestnictwo w pasterce zwalnia z obowiązku udziału w mszy 25 grudnia.

Autor: EWS
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Belgia potwierdza pierwszy przypadek. Małpia ospa coraz groźniejsza
Rosja powinna się obawiać? Ukraina ma tajną broń
Śląsk Wrocław wreszcie znalazł trenera. Teraz musi dokonać cudu
"Piłka jak death metal". Nowy trener Jana Bednarka ma plan
Skrytykował prezydenta. Minister nie gryzł się w język
Arabowie zdziwieni zachowaniem Polaków. Co ich zaskakuje?
Krzyżówka z wiedzy ogólnej. Tylko bystrzaki rozwiążą całość
Eksplozja petardy w Sejnach. Dwaj młodzi mężczyźni w szpitalu
AfD ma teorię dotyczącą zamachowca z Magdeburga. Mógł być "tajnym islamistą"
Tajemnicze zaginięcie Weroniki Jędras. Poruszający apel ojca 23-latki
Policja z Wrocławia potwierdza. Znaleziono ciało zaginionej 23-latki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić