Pole magnetyczne naszej planety jest czymś oczywistym, co właściwie umożliwia nam życie. Chroni żywe istoty przed promieniami słonecznymi, kieruje igły kompasów na północ i tworzy majestatyczne zorze polarne. Inne obiekty w naszym Układzie Słonecznym również mają pola magnetyczne, o różnej sile i oddziaływaniu.
Zaskakujące odkrycie
Co z planetami podobnymi do Ziemi krążącymi wokół innych gwiazd? Nowe obserwacje z radioteleskopów Very Large Array (VLA) w Nowym Meksyku ujawniły zaskakujące fakty. Odkrycie opisano w czasopiśmie Nature Astronomy.
Naukowcy znaleźli dowody na istnienie pola magnetycznego na skalistej egzoplanecie YZ Ceti b, która krąży wokół gwiazdy oddalonej o około 12 lat świetlnych od Ziemi. Jest to pierwsze możliwe wykrycie pola magnetycznego na planecie poza naszym Układem Słonecznym,
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania te pokazują nie tylko, że ta konkretna skalista egzoplaneta prawdopodobnie ma pole magnetyczne, ale dostarczają obiecującej metody znalezienia więcej – powiedział autor badania Joe Pesce, dyrektor National Radio Astronomy Observatory (NRAO).
YZ Ceti b znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy i okrąża ją w zaledwie dwa dni. Z pobliskiej gwiazdy YZ Ceti wykryto powtarzające się sygnały radiowe, które mają być wynikiem interakcji cząstek między polem magnetycznym egzoplanety a czerwonym karłem.
Bliskość egzoplanety wypycha naładowaną materię z powrotem w kierunku gwiazdy i wchodzi w kontakt z jej polem magnetycznym. Tym samym powstaje zorza polarna. Naukowcy mogą dzięki temu oszacować siłę pola magnetycznego samej egzoplanety.
Właściwie widzimy zorzę polarną na gwieździe. Na planecie powinna być również zorza polarna, jeśli ma ona własną atmosferę. To dostarcza nam nowych informacji o środowisku wokół gwiazd - powiedział Sebastian Pineda, jeden z autorów publikacji.