Egzamin ósmoklasisty. Zasady
Egzamin ósmoklasisty miał się odbyć 21-23 kwietnia, ale ze względu na epidemię koronawirusa został przesunięty. Dodatkowo, musi się odbywać według specjalnych wytycznych, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.
W całej Polsce egzaminy ósmoklasisty rozpoczynają się o godzinie 9:00. Test z języka polskiego trwał 120 minut, egzamin z matematyki potrwa 100 minut, a z języka obcego – 90 minut. Uczniowie, którzy mają np. dysleksję, mogą mieć przedłużony czas pracy z poszczególnymi arkuszami: o 60 minut (język polski), o 50 minut (matematyki) lub o 45 minut (język obcy).
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczeń nie może wychodzić z sali. Jedynie w uzasadnionej sytuacji przewodniczącego komisji może wyrazić zgodę, by uczeń opuścił salę.
Wypełnione testy sprawdzają egzaminatorzy. 31 lipca 2020 zostaną ogłoszone wyniki z egzaminu ósmoklasisty, a uczniowie otrzymają zaświadczenie o wynikach. To od nich będzie zależało, do jakiej szkoły średniej uczeń się dostanie.
Egzamin ósmoklasisty. Co zabrać na egzamin ósmoklasisty?
Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty? Uczeń musi mieć dokument tożsamości, najlepiej legitymację szkolną. Na salę może zabrać jedynie przybory do pisania (długopis lub pióro piszące na czarno), a w przypadku egzaminu z matematyki – dodatkowo linijkę. Ponieważ uczniowie często pytają, czy na egzaminie ósmoklasisty można mieć kalkulator, odpowiadamy – nie jest on dozwolony. Podobnie jak telefony i inne środki łączności. Uczeń może zabrać też na salę butelkę wody.
Egzamin ósmoklasisty. Zasady sanitarne
- Uczniowie muszą zachować 2-metrowy dystans.
- Uczniowie zasłaniają usta i nos po wejściu na teren szkoły, maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca.
- Przed wejściem na salę należy zdezynfekować ręce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.