Uroczyste otwarcie nowej, ekologicznej kwatery cmentarnej w Krakowie nastąpiło, w piątek, 20 września.
Cmentarz, gdzie zamiast tradycyjnych nagrobków, zmarli będą chowani wyłącznie w biodegradowalnych, wiklinowych czy drewnianych tworzyw, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców chcących zadbać o naturalne środowisko także w aspekcie pamięci o bliskich, którzy odeszli.
Czytaj także: Groza na cmentarzu. Karawan wjechał w 79-latkę
W tej kwaterze nie będą mogły być używane żadne stalowe ani betonowe elementy. Kwiaty? Cięte, ale żywe lub rosnące w donicach ekologicznych. Jedynie w wyznaczonych do tego miejscach można będzie używać lamp solarnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie w rozmowie z portalem kr24.pl:
Jest to swego rodzaju uzupełnienie obecnej oferty pochówkowej miasta i spełnienie oczekiwań mieszkańców, obok tradycyjnych pochówków, czy też pochówków urnowych np. w kolumbariach.
Jednocześnie warto podkreślić, że to jedna z pierwszych tego typu kwater w Polsce. I nie tylko sposób upamiętniania zmarłych jest tutaj w stylu eko. Z naturalnych materiałów, jak kora, kamień, żwir czy drewno ułożono ścieżki na terenie kwatery.
W pełni ekologiczny są też symbole wzbogacające przestrzeń i uzupełniające jej nostalgiczny charakter.
Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstał również pomnik upływu czasu i przemijania – oś czasu "Tempus fugit", oparty o przebieg równoleżnika 50° N przez teren nekropolii i wykorzystujący zjawisko geologiczne dryfu kontynentów. Ten wyjątkowy na skalę światową projekt objęto patronatem Głównego Geodety Kraju. - czytamy w portalu kr24.pl