Podczas prac konserwatorskich nad obiektem z Działu Kultur Pozaeuropejskich konserwatorka Anna Borowiec dokonała ekscytującego odkrycia. W dziewiętnastowiecznej, pochodzącej z Mongolii figurce "Buddy Maitrei" odnaleziono trzy zwoje papieru. Figurka związana jest z buddyzmem tybetańskim i ukryte w jej wnętrzu zwoje z wypisanymi mantrami (modlitwami), miały służyć jej sakralizacji.
Okazało się, że wewnątrz były dwa elementy zwinięte w kształt papierosa. Po rozwinięciu okazało się, że w jednym ze zwojów jest jeszcze jeden, trzeci kawałek papieru. W nim z kolei znajdowały się trzy elementy drewniane - relacjonuje Anna Borowiec z Pracowni Drewna i Metali Muzeum Narodowego w Szczecinie, cyt. przez TVN24.pl
" W pracy muzealnika zdarzają się czasem takie zaskakujące odkrycia. Jednak to nie pierwsze tego rodzaju znalezisko - pod koniec lat 80. podobne zwoje znaleziono wewnątrz znacznie większego posągu Buddy" - relacjonuje Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Jak podkreślają pracownicy muzeum, obecne odkrycie jest wielkim zaskoczeniem, dlatego, że po wspomnianym odkryciu większość obiektów była prześwietlana, ale okazywało się, że były w środku puste.
Figurki związane z buddyzmem często są wypełnione świętą "zawartością". Do podobnego odkrycia w naszym muzeum doszło w 1987 roku przy konserwacji znacznie większego posągu Buddy - tłumaczy kustosz i kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Ewa Prądzyńska, cyt. przez TVN24.pl
Pracownicy muzeum zaznaczają, że cienki papier, z którego były zwoje był na tyle kruchy, że rozpadał się w rękawiczkach badaczy. Wszystkie zwitki papieru trafiły jeszcze tego samego dnia do pracowni papieru, gdzie zostaną zabezpieczone i poddane właściwej konserwacji.