Wężówka amerykańska, zwana też anhinga, w stanie Nowy Jork została zaobserwowana po raz pierwszy od ponad 30 lat. Wbrew pozorom nie jest to dobra wiadomość dla obserwatorów ptaków. Wręcz przeciwnie - pojawienie się tzw. diabelskiego ptaka to namacalny dowód poważnych zmian klimatycznych.
Przywędrowała z południa
Wystarczy spojrzeć na mapy występowania tych ptaków - są to południowe krańce Ameryki Północnej a także Ameryka Południowa. Na północno-wschodnim krańcu USA zaobserwowano go po raz pierwszy od 1992 roku. To, zdaniem ekspertów, jest kolejnym dowodem na postępowanie zmian klimatycznych, które może zagrozić środowisku.
Ma to nie być jeden, odosobniony przypadek. Jak donosi "New York Times" stado 22 osobników wężówki amerykańskiej miało się pojawić 290 km na północ od stolicy. Migracja tych ptaków to efekt rosnących temperatur i "przegrzewania się planety".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmieniający się klimat może oznaczać koniec wielu gatunków
National Audubon Society to organizacja pożytku publicznego, która na co dzień zajmuje się ochroną ptaków i ich siedlisk. Według jej przedstawicieli istnieje wiele gatunków wysoko i średnio wrażliwych, które mogą stracić większość swoich terytoriów. Tereny te będą niezdatne do życia przez zmieniający się klimat.
Ptaki będą zmuszone szukać nowych siedlisk. Terenów, które umożliwią im przetrwanie, będzie coraz mniej, co zaowocuje rywalizacją o przetrwanie z osobnikami, które w tych miejscach będą bytować już od lat.
National Audubon Society zaapelowało o podjęcie natychmiastowych działań, które pomogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym - ograniczyć wciąż postępujące globalne ocieplenie.
Jak donosi WWF - w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68 proc. Utrata siedlisk jest jedną z dwóch powodów zagrożenia danych gatunków.
Eksperci szacują, że tempo wymierania gatunków zwierząt jest obecnie od 1000 do 10 000 razy wyższe niż naturalne tempo wymierania, czyli takie, jakie byłoby tempo wymierania bez ingerencji i działalności człowieka. Szacuje się, że obecnie 50 procent światowych gatunków jest zagrożonych wyginięciem - podaje National Geographic.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.