Ekspert nie ma wątpliwości. Ten niż genueński jest wyjątkowo brutalny

19

Południowo-zachodnią Polskę nawiedziły ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do powodzi. Dr Michał Marosz, klimatolog IMGW w wywiadzie dla PAP wyjaśnia, jakie czynniki przyczyniły się do tego zjawiska. Niże genueńskie zazwyczaj powodują bardzo wysokie opady, ale ten konkretny jest dosyć specyficzny. Dwa czynniki sprawiły, że jest on aż tak brutalny – zaznaczył dr Marosz.

Ekspert nie ma wątpliwości. Ten niż genueński jest wyjątkowo brutalny
Za sytuację powodziową w PL odpowiedzialny jest niż genueński (PAP, Maciej Kulczy�ski)

Doktor Marosz wyjaśnia, że w Polsce powodzie mogą mieć różne przyczyny. Do niedawna często występowały powodzie roztopowe, jednak obecnie są rzadziej spotykane ze względu na malejące objętości pokrywy śnieżnej zimą. Obecnie dominują powodzie opadowe, odmorskie (wezbrania sztormowe) oraz te związane z awariami infrastruktury.

Natomiast ze zjawiskami, które obserwujemy w ostatnich dniach w południowo-zachodniej części kraju (powódź związana z ekstremalnie wysokimi sumami opadu), będziemy mieli do czynienia coraz częściej – komentuje Marosz.

Takie warunki sprzyjają powodzi

Niż genueński, który niedawno przyniósł ekstremalne opady deszczu, jest specyficzny ze względu na dwa czynniki związane z globalnym ociepleniem. Po pierwsze, obserwowany od lat wzrost temperatury powietrza i wody, ma wpływ na ilość wilgoci, którą powietrze może pomieścić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hydrolog IMGW odpowiada na zarzuty Tuska. "Modele są aktualizowane"
Tegoroczne lato na południu Europy było ekstremalne jeśli chodzi o temperatury, które często przekraczały 40 st. C. (...) Temperatury Morza Śródziemnego również były bardzo wysokie. (...) Jeśli dodamy do tego bardzo wysokie temperatury powietrza, które może tej wilgoci przyjąć więcej, to zrozumiemy dlaczego niż genueński, z którym mieliśmy do czynienia był aż tak 'zasobny w wodę' – mówi klimatolog.

Drugim czynnikiem jest formowanie się układów wysokiego ciśnienia, które spowalniają przemieszczanie się niżów niskiego ciśnienia. Zwykle niż przemieszczający się nad Polską ma prędkość około 50 km/h, jednocześnie ten niż genueński posuwał się znacznie wolniej.

Standardowy niż poza zwrotnikowy przeciętnie przemieszcza się z prędkością 50 km/h. Ten niż genueński posuwał się nad Polską znacznie wolniej, obserwując go miałem wrażenie, że miejscami się zatrzymywał - był blokowany przez układy wysokiego ciśnienia – wyjaśnia Marosz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Działania na szczeblu lokalnym i międzynarodowym

Zdaniem dra Marosza koniecznością jest zaadaptowanie się do zmieniających się warunków klimatycznych. To przede wszystkim zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale to też działania lokalne- na poziomie miast i wsi.

W miastach konieczne jest zwiększenie terenów zielonych, co zmniejsza ryzyko powodzi. Natomiast na wsi i w mniejszych miejscowościach, rolnicy muszą starać się adaptować do zmian klimatycznych poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w uprawach.

Autor: EWS
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić