13 listopada 2023 r. oficjalnie swoją kadencję rozpoczął nowy Sejm. 460 posłów wybranych przez Polaków w wyborach parlamentarnych zasiadło dzisiaj w ławach, podejmując pierwsze istotne decyzje. Oczywiście konieczne było również dopięcie pewnych formalności, które wymagane są od każdego posła.
Jednym z nich jest oczywiście oficjalne ślubowanie, które jest równoznaczne z objęciem mandatu. "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - taką formułę usłyszeli dziś posłowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mogą oni odpowiedzieć prostym "Ślubuję", mogą również dodać bardziej rozbudowaną formułę: "tak mi dopomóż Bóg" - w tym roku zdecydowało się na to dokładnie 330 posłów. Osoby, które mocno śledzą wydarzenia w Sejmie, zwróciły również uwagę na inną kwestię.
Sposób składania przysięgi mocno różnił się w zależności od osoby. Niektórzy stali na baczność, inni przykładali rękę do serca, jeszcze inni podnosili ją w górę. Nie umknęło to uwadze dr Janusza Sibory, badacza dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego.
Samo stanie na baczność źle wygląda. To nie jest wojsko, to jest Sejm. Sposób z ręką na sercu też do mnie nie przemawia i ja nigdzie w Polsce nie spotkałem takiej przysięgi, a zdjęcia z przysięgami kolekcjonuję. W polskiej tradycji nie spotkałem takiego sposobu składania przysięgi. To zachowanie z ręką na sercu to jest dla mnie jakieś dziwadło, takie niepolskie - powiedział w rozmowie z "Faktem" dr Sibora.
Jak powinni ślubować polscy posłowie? Ekspert wyjaśnia
Jaki sposób ślubowania zdaniem eksperta jest tym najbardziej odpowiedni? Sibora odwołuje się do tradycji związanej z podniesieniem ręki w łokciu i pokazaniu dwóch złączonych palców. Nie ma on jednak pretensji do posłów, którzy zdecydowali się na inny gest, bowiem nie jest to w żaden sposób uregulowane przez regulamin Sejmu.
Najbardziej tradycyjny, polski zwyczaj to stanąć, niekoniecznie na baczność, podnieść rękę i dwa palce. Skopiowałbym to, co jest stosowane w ceremoniale wojskowym. [...] Szkoda, że jeśli już nie ma ceremoniału sejmowego, to Kancelaria Sejmu powinna wysłać posłom poradnik, jak się zachować - dodaje dr Sibora.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.