Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
JKM | 
aktualizacja 

Eksperymentalne leczenie COVID-19. Wyciekły plany WHO

59

W dokumentach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do których dotarła agencja Reutera, opisano sposób walki z COVID-19 w krajach rozwijających się. Ujawniono, że WHO stawiać na leczenie eksperymentalne. Plany organizacji nie uwzględniają podawania chorym popularnego leku remdesivir.

Eksperymentalne leczenie COVID-19. Wyciekły plany WHO
(Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała projekt leczenia pacjentów chorych na COVID-19 w biedniejszych krajach. Stawia on na przeciwciała i sterydy. W opublikowanym raporcie w ogóle nie pada nazwa leku remdesivir, którego skuteczność w walce z koronawirusem potwierdzili jakiś czas temu polscy naukowcy.

Zalecenia WHO. Stawiają na przeciwciała oraz sterydy

Jak poinformował Reuters, dokument WHO datowany jest na 30 października. Autorzy raportu podkreślają, że kluczowe w walce z koronawirusem są przeciwciała monoklonalne, czyli kopie przeciwciał wytwarzanych przez organizm człowieka do zwalczania choroby. Naukowcy stwierdzają także, że pomocny przy leczeniu COVID-19 jest deksametazon, steryd przeciwzapalny.

Głównym filarem leczenia przypadków koronawirusa powinno być zintensyfikowanie wysiłków na rzecz pozyskiwania przeciwciał monoklonalnych przy jednoczesnym zwiększaniu stosowania deksametazonu – napisano w dokumencie.

W związku z dużym zapotrzebowaniem w tej chwili na rynku jest niedobór koronawirusowych przeciwciał. Deksametazon jest już natomiast powszechnie stosowany w walce z ciężkimi przypadkami koronawirusa. Steryd zmniejsza obrzęk płuc, co sprawia, że jak wyliczono, ryzyko zgonu ciężko chorych pacjentów spada o ponad 20 proc.

WHO wskazuje, jak leczyć koronawirusa w krajach rozwijających się

Raport WHO wskazuje, w jaki sposób powinny zostać rozdysponowane pieniądze przeznaczone na leczenie koronawirusa w krajach rozwijających się. Dokument opisuje, że ponad połowa pieniędzy, 320 milionów dolarów (1,2 mld złotych), zostanie wykorzystane na zakup i dystrybucję przeciwciał.

Choć obecnie nie istnieje lek na koronawirusa powstały na bazie przeciwciał, kolejne 110 milionów dolarów (420 mln złotych) ma zostać przeznaczone na zatwierdzenie i wprowadzenie takiego specyfiku do obrotu. 220 milionów dolarów (840 mln złotych) zostanie z kolei wykorzystane na badania kliniczne przeciwciał. Ma pozwolić to na przeprowadzanie skutecznych terapii.

Leczenie eksperymentalne - bez remdesiviru

WHO nie uwzględnia w swoich planach leczenia remdesiviru. To specyfik wytworzony przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Science. Lek ten nie znalazł się w raporcie wśród priorytetowych substancji służących do walki z koronawirusem.

Jako pierwsi w Europie obszerne badanie kliniczne nad remdesivirem przeprowadzili polscy naukowcy. Badania SARSTer Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych potwierdziły jego skuteczność w walce z COVID-19. Wcześniej, do podobnych wniosków doszli amerykańscy badacze.

Obejrzyj także: Koronawirus. Prywatny szpital gotowy do przyjęcia pacjentów. "Wniosek wpłynął, kwestia przetwarzania"

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić