Pan Marian o nielegalne posiadanie broni został oskarżony przez prokuraturę przed trzema laty. Wtedy też, jego kolekcja 200 zabytkowych karabinów i pistoletów została zatrzymana jako dowód.
Jak podaje Gazeta Pomorska opisująca sprawę, w ciągu trzech lat od zarekwirowania dobytku kolekcjonera "przechowywane w złych warunkach karabiny pokryła rdza, a skórzane elementy spleśniały". Dwa egzemplarze broni miał zniszczyć powołany w sprawie biegły, próbując strzelać z zatrzymanych eksponatów.
Ten sam biegły przyznał też, że tylko jeden z egzemplarzy nie został zabezpieczony, stąd mógł być traktowany jako broń. Pozostałe były pozbawione cech użyteczności. Mimo to, 5 grudnia w poniedziałek sąd w Toruniu uznał, że posiadanie broni palnej jest nielegalne i orzekł przepadek zabezpieczonych dowodów na rzecz skarbu państwa. Przyznał też przy tym, że stopień szkodliwości jest znikomy, a "kryminalizowanie hobbystycznej działalności nie jest wskazane".
Czytaj także: Warszawa: "Uczeń z bronią" straszył kolegów w szkole
Oskarżony, który na rozprawę przyszedł w towarzystwie wspierających go innych kolekcjonerów, nie krył zawodu i popłakał się po usłyszeniu wyroku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tylko jedna czeska rusznica przeciwpancerna na rynku amerykańskim wyceniana jest na 32 tys. dolarów. Mowa więc o dziesiątkach, a może nawet setkach tysięcy dolarów. Dla mnie ważniejsza jest jednak nie wartość materialna, a kolekcja, której poświęciłem życie - mówił w rozmowie z Gazetą Pomorską.
Mężczyzna dodał, że związek z donosem na niego ma jedno z muzeów, któremu wypożyczał eksponaty, a które obecnie może stać się beneficjentem "przepadku mienia".
Czytaj także: Śląskie: Wyjął broń i strzelił w kierunku sprzedawcy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.