Aktualny system emerytalny w Polsce. W tym momencie, aby możliwe było przejście na emeryturę w Polsce, konieczne jest osiągnięcie konkretnego wieku. W przypadku mężczyzn jest to 65 lat, natomiast w przypadku kobiet 60 lat.
Zmiany w systemie. Miały one nastąpić już 5 lat temu, a hucznie w trakcie swojej kampanii wyborczej w 2015 roku zapowiadał je aktualny prezydent Andrzej Duda. Na obietnicach jednak wtedy się skończyło. Teraz, dzięki wypracowanemu specjalnemu porozumieniu z "Solidarnością", wejście w życie zmian ma nastąpić już na pewno.
Emerytury stażowe. Komu przysługują?
Czym są emerytury stażowe? Jest to projekt znoszący aktualnie panujący system emerytalny i zmieniający go na taki, który umożliwia przejście na emeryturę po przebyciu określonego stażu w pracy. Według założeń kobieta będzie mogła przejść na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyzna po 40. Co ważne, w "staż" będzie wchodziła również edukacja w szkole wyższej, a więc kobieta rozpoczynająca studia w wieku 19 lat, będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 54 lat.
Czytaj także: Kiedy wybory prezydenckie 2020? Premier podał datę
Jaka będzie wysokość emerytur stażowych? Według analiz kobiety, które przepracowały 35 lat, otrzymają emeryturę wysokości od 1900 od 2100 zł brutto lub wyższą. Emerytury stażowe mężczyzn będą wyższe, gdyż dłużej odkładali składki. Ich świadczenia wyniosą od 2400 do 2700 zł brutto.
Emerytury stażowe. Od kiedy będą obowiązywać?
Na ten moment nie wiadomo, kiedy w życie wejdą emerytury stażowe. W Sejmie pojawiły się projekty emerytur stażowych, wzbogacane między innymi przez Lewicę oraz PSL o szczegóły dotyczące minimalnej wartości świadczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że asy w rękawie trzyma na ten moment Andrzej Duda, który będzie robił wszystko, aby program emerytur stażowych był częścią jego programu wyborczego. W związku z tym, ich wprowadzenia należałoby się spodziewać dopiero w momencie, kiedy Duda zostałby ponownie wybrany na prezydenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.