W 2022 roku stacja kosmiczna planuje wystrzelić na Jowisza sondę, która ma zbadać m.in. jego księżyce - Europę, Galimedesa i Kallisto. Firma Astronika z Polski przygotowuje komponenty, które niedługo trafią na testy do Niemiec. Wśród nich są m.in. wysięgniki, które będą badać plazmę planety i jej satelitów.
Przeczytaj także: Asteroida nigdy nie była tak blisko. Naukowcy nic nie wiedzieli
To duży sukces polskich inżynierów. Możliwe, że kolejne nazwiska wkrótce zasłyną na świecie dzięki operacji Cosmic Vision, którą prowadzi ESA.
Misja ma m.in. potwierdzić podejrzenia naukowców co do występowania wód na tamtej części kosmosu. Wielu ekspertów uważa, że na księżycach Jowisza znajdują się oceany. Przy okazji z pewnością uda się zebrać wiele innych cennych informacji.
Podróż potrwa 8 lat. Zakończy się w 2033 roku
Naukowcy chcą zbadać m.in. skorupę lodową księżyców, otaczającą je atmosferę, a także sfotografować dokładnie powierzchnie obserwowanych terenów. Na ich podstawie następnie zostaną sporządzone mapy.
Podróż na Jowisza trwać ma aż 8 lat. Sonda ma móc załadować na swój pokład nawet do 3 ton paliwa. Gdy sonda Ariane 6 dotrze do Jowisza (mijając po drodze Wenus), rozpocznie badanie księżyców, kończąc misję na Ganimedesie.
Przeczytaj także: Ogłoszenie cukierni rozpoczęło lawinę. Najpierw policja, teraz sanepid