"Informacje dotyczące współpracy łotewskiej eurodeputowanej z FSB pozyskano na skutek wycieku maili pomiędzy nią a jej kontaktami w rosyjskim wywiadzie" - przekazało Bałtyckie Centrum Dziennikarstwa Śledczego "Re:Baltica". Jak twierdzą dziennikarze, Żdanok co najmniej od 2004 r. działała pod kuratelą przedstawicieli Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Nie wiadomo, czy Żdanok została pozyskana przez FSB jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, jednak jak wynika z korespondencji, do której udało się dotrzeć dziennikarzom z "The Insider", w 2005 r. wymieniała wiadomości ze swoim prowadzącym, którym miał być wtedy Dmitrij Gładiej.
Tatjana Żdanok miała przesyłać mu różne "projekty i plany" i wnioskować o środki finansowe. W rozmowie z "The Insider" europarlamentarzystka potwierdziła, że zna Gładieja. Miała utrzymywać bliskie kontakty prywatne z nim i jego rodziną. Jako członkini Parlamentu Europejskiego uczestniczyła też w organizowanych przez jego organizację konferencjach na terenie Petersburga.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eurodeputowana nie zdradziła natomiast, jakie były powody przesyłania mu dokumentów, swoich komunikatów czy planów związanych z pracą w Parlamencie Europejskim - poinformował "The Insider".
Ponadto "The Insider" napisał, że Żdanok miała też współpracować z Artiomem Kuriejewem z FSB. W 2014 r. Żdanok miała zwrócić się do ambasady Belgii w Moskwie o wizę Schengen, by Kuriejew mógł odwiedzić Parlament Europejski w dniach 2-8 kwietnia, zaraz po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję.
Polityczka stwierdziła, że nie zamierza odnosić się do ujawnionych treści dokumentów, które pozyskano w wyniku włamania na jej skrzynkę mailową.
Tatjana Żdanok, która urodziła się w Rydze i ma pochodzenie rosyjskie, współprzewodniczy partii Rosyjski Związek Łotwy. W latach 80. walczyła o pozostanie Łotwy w Związku Radzieckim. W 2004 roku Żdanok weszła do Parlamentu Europejskiego i dołączyła do frakcji Zieloni - Wolny Sojusz Europejski. W marcu 2022 głosowała przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.