Młodzi Polacy widzą potrzebę zmian. Zdają sobie sprawę, że przestrzeń i środowisko, w których na co dzień funkcjonują, znacząco wpływają na jakość ich życia. Bo kto z nas nie chciałby mieszkać na zielonym, czystym osiedlu z przemyślanymi miejscami do rekreacji i odpoczynku, gdzie u lokalnych sprzedawców można kupić świeże i zdrowe produkty? Utopia? Nic bardziej mylnego.
Często jednak zżymając się na kolejne pomysły rządzących, nie mamy w sobie na tyle determinacji, aby głośno powiedzieć o swoich potrzebach. To błąd! Nie można czekać z założonymi rękoma. Szczególnie teraz, gdy możemy być pewni, że nasz głos zostanie usłyszany.
"Wejdź na stronę youthideas.eu/pl i opisz swój pomysł w kilku zdaniach. Zabierz głos w interesujących cię kategoriach, m.in. zdrowie, silniejsza gospodarka, transformacja cyfrowa czy migracja. I włącz się do dyskusji z innymi."
Napisz, co chcesz zmienić
Jak wynika z sondażu "Przyszłość Europy", przeprowadzonego na zlecenie Eurobarometru, aż 92 proc. obywateli państw członkowskich domaga się, aby ich głos był częściej uwzględniany w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości kontynentu.
Dlatego UE zachęca dziś, by dzielić się swoimi pomysłami na to, jak chcielibyśmy zmienić otaczającą nas rzeczywistość. W jaki sposób? Wystarczy wejść na stronę youthideas.eu/pl i o tym napisać. Można zabrać głos w kilku kategoriach: m.in. zdrowie, silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie, transformacja cyfrowa czy migracja.
Poznanie oczekiwań młodych Europejczyków to jeden z kluczowych elementów Konferencji w sprawie przyszłości Europy, czyli odbywających się aktualnie serii debat i dyskusji ze wszystkimi obywatelami.
Zadbajmy o środowisko
Młodzi Europejczycy zgłosili już blisko 1300 pomysłów. Jakich zmian oczekują?
Wśród zgłoszeń sporo jest wezwań do działań proekologicznych. Aż 45 proc. uczestników sondażu "Przyszłość Europy" uważa zmiany klimatyczne za największe wyzwanie stojące dziś przed UE.
"Prawie wszystko, co kupujemy, jest zapakowane w folię. Nie zawsze istnieje zrównoważona alternatywa. A jeśli jest, to zwykle znacznie mniej przystępna cenowo. Należy zachęcać producentów do tego, aby ich opakowania i niektóre produkty jednorazowego użytku były biodegradowalne, kompostowalne lub nadające się do recyklingu. Musimy ustalić termin w ciągu najbliższych 5–10 lat, w którym każda firma będzie do tego zobowiązana" – podkreśla autor jednego z pomysłów.
Młodzi chcą także wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Wielkie sieci handlowe, aby zapełnić półki w swoich sklepach, zmuszone są korzystać z ogromnej liczby ciężarówek, samolotów czy statków, a przecież transport w znacznym stopniu wpływa na wzrost zanieczyszczenia środowiska. "Alternatywą jest robienie zakupów w małych sklepach. Jednak ta zmiana nie nastąpi sama. Unia Europejska musi wkroczyć i aktywnie promować hasło: Kupuj lokalnie!" – czytamy w innym wpisie na stronie www.youthideas.eu/pl.
Potrzebujemy psychologicznego wsparcia
Europejczycy dostrzegają również zagrożenia wynikające z COVID-19. Zwracają uwagę, że niepewność, która towarzyszy nam od początku pandemii, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego. "Pandemia koronawirusa pokazała, że radzenie sobie z problemami zdrowia psychicznego to luksus, na który niewielu ludzi może sobie pozwolić. Potrzebujemy paktu zdrowia psychicznego" – apeluje kolejny uczestnik debaty.
I wskazuje na konkretne rozwiązania tj. wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w szkołach, dofinansowanie leczenia (m.in. terapii) czy tworzenie stanowisk dla większej liczby psychologów w krajowych systemach zdrowia publicznego.
A Ty co chciałbyś zmienić, by żyć w Europie swoich marzeń?
Wejdź na youthideas.eu/pl i napisz o tym. Pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów (zaraz po tym jak pojawią się na platformie można je lajkować i komentować), zostaną zaprezentowane w podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE2021), które obędzie się 8-9 października w Strasburgu.
Najlepsze trafią do raportu Youth Ideas, który zostanie przedstawiony członkom Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz posłom do Parlamentu Europejskiego.Nie zwlekajcie. Podzielcie się swoimi pomysłami już dziś.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.