Trzeci stopień zagrożenia oznacza, że możliwe jest występowanie ekstremalnych porywów wiatrów, ulew, które będą prowadzić do zalań i powodzi błyskawicznych a nawet opadów bardzo dużego gradu.
W sobotę nad ranem dynamiczna pogoda nadciągnęła nad tereny Katalonii, gdzie z samego rana straż pożarna otrzymała blisko 130 zgłoszeń w związku z ulewami. W wielu miejscach m.in. na terenie Północnego Regionu Metropolitalnego, wody zaczęły płynąć rwącymi potokami wzdłuż ulic.
Jak informują lokalne media, spadło nawet 20 litrów wody na metr kwadratowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje rozgłośnia RAC1, w wyniku burz powstawały nawet tornada. Jedno z nich zaobserwowano około godziny 10:15 rano w Club Nàutic de Sitges. Choć wszystko trwało zaledwie trzydzieści sekund, było absolutnym zaskoczeniem dla osób, które przechodziły wówczas koło plaży.
Coraz więcej burz w całej Europie. Eksperci nie mają wątpliwości
Zdaniem ekspertów w wyniku zmian klimatu będziemy odnotowywać coraz więcej zjawisk ekstremalnych.
Na przykład fale upałów będą dłuższe, burze będą nieco bardziej gwałtowne ze względu na to, że mamy większe różnice termiczne. Zwykle burze powstają na styku dwóch różnych mas powietrznych. Im jedna bardziej jest gorąca, a druga chłodniejsza, tym bardziej gwałtowne te burze są. Dochodzi wtedy do gwałtowniejszych porywów wiatru, bardziej intensywnych opadów deszczu albo nawet gradu - mówi w rozmowie z Radiem Lublin dr Agnieszka Krzyżewska z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS.
W Polsce po kilku dniach z burzami, które przetaczały się przez cały kraj, w weekend mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i suszą. Według prognoz IMGW synoptycy przewidują, że burze, porywy wiatru, deszcz oraz grad przetoczą się przez centralny pas kraju - z północy na południe, w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.