Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski | 
aktualizacja 

Ewakuacja 100 alpejskich pensjonatów. Ekstremalna sytuacja w Chamonix

15

Turyści wypoczywający w jednym z najbardziej znanych francuskich kurortów zostali zabrani z domków narciarskich.

Ewakuacja 100 alpejskich pensjonatów. Ekstremalna sytuacja w Chamonix
(Twitter)

Pozostałym zalecono pozostanie w budynkach. Mają ich nie opuszczać aż do odwołania ze względu na najwyższy, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego na Mont Blanc, u podnóży którego leży Chamonix - informuje The Local.

Zamknięto drogi w wysokich partiach doliny Chamonix w kierunku Szwajcarii. W związku z tym wiele miejscowości jest odciętych od świata. Nie działają też trasy narciarskie. Oprócz Chamonix piąty stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w masywach Aravis i Chablais w departamencie Haute-Savoie. W Savoie chodzi o masywy Beaufortain, Vanoise i Haute Tarentaise.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy. Ponadto mamy wyjątkowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej w wysokich partiach gór, co na taką skalę zdarza się raz na 15 lat" - podkreślił mer Chamonix Eric Fournier.

Tragiczna sytuacja jest także w innych kurortach. W Dolomitach utknęli turyści z Polski, którzy pojechali na narty w rejon doliny Val Senales. Z powodu śnieżyc i zagrożenia lawinowego zamknięto wiele lokalnych dróg w regionie Trydent-Górna Adyga. Pokrywa je 1,5-metrowa pokrywa śniegu. Odcięte od świata są miejscowości Madonna di Senales, Maso Corto, Vernago i Casera di Fuori.

Nad naszymi głowami latał helikopter z materiałami wybuchowymi. To one mają sprawić, żeby lawiny zeszły jeszcze dziś wieczorem - opowiadał jeden z polskich turystów.

Zobacz także: Zobacz także: Za taką zimą tęsknimy. Spacer po szwedzkim Ostersund

Równie trudna jest sytuacja w Szwajcarii. Z nadesłanych przez naszego użytkownika informacji wynika, że odcięta od świata jest również miejscowość Zermatt na południu kraju. Tam obfite opady śniegu doprowadziły do lawiny. Zagrożenie lawinowe obowiązuje też w Alpach w Lombardii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 27.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Mikroplastik mamy we krwi. Najwięcej jest go u osób po udarze
Lotnisko w Norwich musiało zamknąć pas startowy. Wszystko przez awaryjne lądowanie
Przeżyła atak rekina. Na pomoc ruszyli nieznajomi
Oto co pasażer bmw pokazał w kierunku policji. Szybko się doigrał
Rekordowa aukcja listu z Titanica. Mówią, że był proroczy
Odprowadzasz deszczówkę? Musisz uważać. Kary nawet do 10 tys. zł
Weronika nie daje znaku życia od czterech dni. Trwają poszukiwania nastolatki
Lista najgroźniejszych bakterii szpitalnych. Jak się przed nimi chronić?
Nie żyje Bogdan Gumulak. Strażak przegrał walkę z nowotworem
Poleciał do Madrytu z dziewczyną i całą drużyną rugby. 21-letni Brytyjczyk zaginął
Kontrowersyjny gość w klubie golfowym Trumpa. Chce wybielaczem leczyć raka i Covid
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić