pogoda
Warszawa
19°
Natalia Bogucka | 
aktualizacja 

Ewelina miała COVID-19 i była w ciąży. Niesamowite, czego dokonali lekarze

35

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki podłączonej do systemu ECMO, które zastępuje pracę płuc i serca. Kobieta miała COVID-19. Lekarzom się uratować zarówno matkę, jak i dziecko. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ewelina miała COVID-19 i była w ciąży. Niesamowite, czego dokonali lekarze

Pani Ewelina, która pochodzi ze Świebodzic, zakaziła się koronawirusem, będąc w ciąży. Miała gorączkę i nie mogła swobodnie oddychać. Gdy w szpitalu w Wałbrzychu potwierdzono, że ma COVID-19, przetransportowano ją do Wrocławia.

Jej stan gwałtownie się pogarszał, a badania wykazały dynamicznie postępujące uszkodzenie płuc. Kobieta nie była w stanie samodzielnie oddychać, dlatego lekarze podłączyli ją do respiratora i wprowadzili w stan śpiączki farmakologicznej. Była wówczas w 27/28 tygodniu ciąży.

To bardzo trudny czas. Dziecko nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, aby bezproblemowo funkcjonować samodzielnie poza organizmem matki. Trzeba było ustalić optymalny moment rozwiązania ciąży w tak skrajnie ciężkim stanie matki - wyjaśnił prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK.

Cesarskie cięcie u zakażonej koronawirusem i podłączonej do ECMO. To pierwszy taki przypadek

Leczenie respiratorem nie pomagało, dlatego 38-latka została podłączona do systemu pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO. Był to jedyny sposób, by uratować życie matki, a także przedłużyć czas trwania ciąży i dać dziecku większe szanse na przeżycie.

Ginekolodzy z Borowskiej, we współpracy z anestezjologami, podjęli się wykonania cięcia cesarskiego u pacjentki utrzymywanej przy życiu dzięki ECMO. Przez podłączenie pacjentki do ECMO zabieg cięcia należy zaliczyć do unikatowych zabiegów w położnictwie - nikt do tej pory nie miał takiego doświadczenia - podkreśla w komunikacie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Dziewczynka przyszła na świat w 29. tygodniu ciąży, ważyła 1440 g i otrzymała 7 punktów w skali Apgar. Pani Ewelina jeszcze przez dwa tygodnie nie wiedziała, że została matką. Z powodu intensywnego krwawienia przeszła dwie kolejne operacje. Gdy jej stan się polepszył, odłączono ją od ECMO, a później także od respiratora. Łącznie spędziła na Oddziale Intensywnej Terapii ponad miesiąc.

Wynik ostatniego prześwietlenia płuc pacjentki zaskoczył lekarzy. Po zmianach, jakie wywołał w nich COVID-19, pozostały niewielkie ślady. U dziecka testy na obecność koronawirusa od początku były negatywne. Wkrótce obie wyjdą do domu - informuje USK we Wrocławiu.

Zobacz także: Marek Posobkiewicz odpowiada na spiskowe teorie Edyty Górniak. Były szef GIS walczy z COVID-19 (WIDEO)

NA ŻYWO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wielkie zaskoczenie na Antarktydzie. Rekordowy wzrost masy lodowców
Mija 30 lat od wybuchu gazu w Gdańsku. Dziennikarz TVP wspomina, co się działo
Trump czy Putin? Kanadyjczycy wybrali największego wroga
Reakcja na zagrożenie. Leśnicy wszystko wyjaśnili
Malediwy zakazują wjazdu Izraelczykom. Co stoi za decyzją?
Kontrowersje wokół lekcji religii w szkole. Dyrektor nie chce zmian
17-latek z Warszawy zaginął. "Zagrożenie życia lub zdrowia"
Wyniki Lotto 16.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nowy trend z udziałem zwierząt. Weterynarz apeluje: nie róbcie tego
Kielecki czy Winiary? Przetestował 9 majonezów. Oto werdykt
W stanie Nowy Jork poderwali drony. Poszukują dwuletniego Kalafiora
Sąd obstaje przy swoim. 5 lat więzienia za spowodowanie wypadku z 3 ofiarami śmiertelnymi
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić