Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Natalia Bogucka | 
aktualizacja 

Ewelina miała COVID-19 i była w ciąży. Niesamowite, czego dokonali lekarze

35

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki podłączonej do systemu ECMO, które zastępuje pracę płuc i serca. Kobieta miała COVID-19. Lekarzom się uratować zarówno matkę, jak i dziecko. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ewelina miała COVID-19 i była w ciąży. Niesamowite, czego dokonali lekarze

Pani Ewelina, która pochodzi ze Świebodzic, zakaziła się koronawirusem, będąc w ciąży. Miała gorączkę i nie mogła swobodnie oddychać. Gdy w szpitalu w Wałbrzychu potwierdzono, że ma COVID-19, przetransportowano ją do Wrocławia.

Jej stan gwałtownie się pogarszał, a badania wykazały dynamicznie postępujące uszkodzenie płuc. Kobieta nie była w stanie samodzielnie oddychać, dlatego lekarze podłączyli ją do respiratora i wprowadzili w stan śpiączki farmakologicznej. Była wówczas w 27/28 tygodniu ciąży.

To bardzo trudny czas. Dziecko nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, aby bezproblemowo funkcjonować samodzielnie poza organizmem matki. Trzeba było ustalić optymalny moment rozwiązania ciąży w tak skrajnie ciężkim stanie matki - wyjaśnił prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK.

Cesarskie cięcie u zakażonej koronawirusem i podłączonej do ECMO. To pierwszy taki przypadek

Leczenie respiratorem nie pomagało, dlatego 38-latka została podłączona do systemu pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO. Był to jedyny sposób, by uratować życie matki, a także przedłużyć czas trwania ciąży i dać dziecku większe szanse na przeżycie.

Ginekolodzy z Borowskiej, we współpracy z anestezjologami, podjęli się wykonania cięcia cesarskiego u pacjentki utrzymywanej przy życiu dzięki ECMO. Przez podłączenie pacjentki do ECMO zabieg cięcia należy zaliczyć do unikatowych zabiegów w położnictwie - nikt do tej pory nie miał takiego doświadczenia - podkreśla w komunikacie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Dziewczynka przyszła na świat w 29. tygodniu ciąży, ważyła 1440 g i otrzymała 7 punktów w skali Apgar. Pani Ewelina jeszcze przez dwa tygodnie nie wiedziała, że została matką. Z powodu intensywnego krwawienia przeszła dwie kolejne operacje. Gdy jej stan się polepszył, odłączono ją od ECMO, a później także od respiratora. Łącznie spędziła na Oddziale Intensywnej Terapii ponad miesiąc.

Wynik ostatniego prześwietlenia płuc pacjentki zaskoczył lekarzy. Po zmianach, jakie wywołał w nich COVID-19, pozostały niewielkie ślady. U dziecka testy na obecność koronawirusa od początku były negatywne. Wkrótce obie wyjdą do domu - informuje USK we Wrocławiu.

Zobacz także: Marek Posobkiewicz odpowiada na spiskowe teorie Edyty Górniak. Były szef GIS walczy z COVID-19 (WIDEO)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić