Kamala Harris wywołała spore kontrowersje. Wszystko przez używanie przez wiceprezydentkę różnych akcentów podczas kampanijnych wystąpień. Harris, która urodziła się w Kalifornii i część dzieciństwa spędziła w Kanadzie, oskarżana jest o używanie akcentów z różnych regionów USA, a nawet Francji, w zależności od publiczności, do której przemawia. Eksperci sugerują, że może to wynikać z problemów z pewnością siebie kandydatki Demokratów.
Psychoterapeuta Jonathan Alpert w rozmowie z "Daily Mail" wyjaśnia, że zmiany w akcentach mogą mieć dwa główne powody – empatię i chęć dopasowania się. Alpert twierdzi, że Harris może czuć się niepewnie w określonych grupach, co prowadzi ją do zmiany swojego "głównego" akcentu.
Korzystanie z fałszywego akcentu może wynikać z poczucia niepewności w określonej grupie i potrzeby dostosowania się, by być akceptowaną. Możliwe, że czuje, że nie pasuje, więc w skrajny sposób kompensuje to przez zmianę akcentu — stwierdził Alpert.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Harris była także oskarżana o dopasowywanie swoich inicjatyw politycznych do aktualnych trendów. W 2020 roku podczas protestów po śmierci George’a Floyda poparła ruch "defund the police", co kontrastuje z jej wcześniejszymi kampaniami. W 2010 roku, kiedy startowała na stanowisko Prokuratora Generalnego Kalifornii, jej spoty opierały się na surowej i zdecydowanej retoryce. Zmiany w jej polityce i akcentach mogą wzbudzić wątpliwości co do autentyczności polityczki.
Nie tylko Harris miała z tym problem
Psychoterapeutka Nan Wise, wyjaśnia, że zmiana akcentu jest czymś, co ludzie robią automatycznie, by dostosować się społecznie. - Ludzie są organizmami społecznymi, a niektóre z tych dostosowań są niezamierzone i pojawiają się automatycznie — stwierdziła.
Nieco innego zdania jest Alpert, który wskazuje, że choć Harris może starać się być w ten sposób bardziej wiarygodna przez zmianę akcentu, taki ruch może działać odwrotnie. - Autentyczność jest kluczowa w budowaniu zaufania, a zmiana akcentu może być odbierana jako nieautentyczna — podkreślił specjalista.
Przypadek Kamali Harris nie jest odosobniony. Hillary Clinton również była krytykowana za zmianę akcentu podczas kampanijnych wystąpień w 2015 roku. Dr Yalda Safai, psychiatra z Nowego Jorku, zauważa, że takie zmiany mogą nie przypaść do gustu wyborcom, którzy szukają w politykach autentyczności.
Eksperci podkreślają, że autentyczność jest kluczem do zyskania zaufania wyborców. -Bill Clinton doskonale to opanował, zawsze wydawał się być sobą, niezależnie od publiczności — wskazuje Alpert. Podobnie jest z Donaldem Trumpem, który jest konsekwentny w swoich wypowiedziach i zachowaniach, co przynosi mu akceptację wśród różnych grup społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.