W Europie rośnie populacja pajęczaków z gatunku Steatoda grossa, zwanych powszechnie fałszywymi czarnymi wdowami. Naukowcy twierdzą, że mutacje genetyczne doprowadziły do przystosowania się stawonogów do funkcjonowania w środowisku miejskim. Zdaniem badaczy fałszywe czarne wdowy mogą wkrótce stać się "jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków pająków na świecie".
Fałszywe czarne wdowy rozprzestrzeniają się na potęgę. Mogą być niebezpieczne
Fałszywe czarne wdowy pochodzą z Madery i Wysp Kanaryjskich. Po raz pierwszy dotarły do Wielkiej Brytanii ponad 140 lat temu, czyli jeszcze w XIX w. Naukowcy zauważają, że w niektórych częściach Wysp Brytyjskich już stały się jednym z najpospolitszych gatunków pająków.
Steatoda grossa są obecne w Europie, Afryce Północnej, Azji Zachodniej i obu Amerykach. Odpowiedzialna ma być za to globalna wymiana handlowa. "Pająki przemieszczają się po całym świecie za pośrednictwem pojemników i skrzyń z jedzeniem" – podkreślają naukowcy.
Kąsają wszystko, co stanie na ich drodze. Atakują pod osłoną nocy
Rośnie liczba osób zgłaszających ukąszenia. Mogą nieść one za sobą poważne konsekwencje. Ukąszenie fałszywej czarnej wdowy najczęściej objawia się silnym bólem i obrzękiem, ale także drgawkami, nudnościami i upośledzeniem zdolności ruchowych. Jest także odpowiedzialne za zaburzenie ciśnienia krwi.
W niektórych przypadkach ofiary tych pająków miały stosunkowo sporej wielkości rany. Osoby te musiały trafić do szpitala z powodu ciężkich infekcji bakteryjnych – twierdzą badacze.
Najbardziej niepokojące jest to, że pająki uodporniły się prawie na wszystko. Z badań wynika, że nie unikają osad ludzkich.
Według badania, aż 88 proc. ugryzień przez fałszywą czarną wdowę miało miejsce w domu. Ofiara najczęściej spała w łóżku. Pająk wchodził pod jej ubranie i kiedy nie mógł się wydostać, kąsał ją.
Dwie dekady temu gatunek był prawie nieznany w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy w kontynentalnej Europie. Wciąż musimy się wiele nauczyć na temat jego genetyki, pochodzenia i zachowania. Jedno jest jednak pewne: fałszywe czarne wdowy z nami pozostaną i musimy nauczyć się z nimi żyć – podkreśla jeden z autorów badania dr Michel Dugon.
Obejrzyj także: Miliony pająków uciekają przed powodzią. Niezwykłe nagranie z Australii