Bogdan Kicka| 

Fałszywe pieczątki na granicy. Ukrainki wpadły podczas kontroli

Funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściu w Korczowej natknęli się na kolejny przypadek fałszowania dokumentów. Tym razem zatrzymano dwie obywatelki Ukrainy, które próbowały ukryć, że ich legalny pobyt w Polsce już dawno się zakończył. Aby zatuszować ten fakt, zdecydowały się na podrobienie pieczątek w swoich paszportach.

Fałszywe pieczątki na granicy. Ukrainki wpadły podczas kontroli
Fałszywe pieczątki na granicy. Ukrainki wpadły podczas kontroli. (X, @Straz_Graniczna)

Na przejściu granicznym w Korczowej (woj. podkarpackie) doszło do zatrzymania dwóch obywatelek Ukrainy, które próbowały ukryć przed polskimi służbami, że ich legalny pobyt w kraju dobiegł końca. W tym celu posłużyły się fałszywymi pieczątkami w swoich paszportach, co szybko zostało wykryte przez Straż Graniczną. Niestety, jak wynika z danych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, podobne przypadki nie są odosobnione, a liczba wykrytych fałszerstw rośnie.

Pierwsza z prób ukrycia nielegalnego pobytu miała miejsce w sobotę. Do odprawy granicznej zgłosiła się 31-letnia Ukrainka. Mundurowi, podczas kontroli jej paszportu, natychmiast zauważyli nieprawidłowości.

Andrzej Bembenek, chorąży sztabowy Straży Granicznej, wyjaśnił, że funkcjonariusze zakwestionowali autentyczność sześciu pieczątek węgierskich, które znajdowały się w dokumencie kobiety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wstrząsające nagranie z granicu USA i Meksyku. Dwójka dzieci przerzucona przez wysoki płot

Sytuację udało się wyjaśnić dzięki obecności na miejscu funkcjonariusza Frontexu, który potwierdził, że Ukrainka nie przekraczała granicy w dniach, na które wskazywały fałszywe stemple. Kobieta przyznała, że za nielegalne pieczątki zapłaciła 600 euro na Węgrzech.

Kolejny incydent miał miejsce zaledwie kilka dni później, we wtorek. Tym razem Straż Graniczna zatrzymała 19-letnią obywatelkę Ukrainy, która również próbowała opuścić Polskę. W jej paszporcie odkryto podrobioną polską pieczątkę kontroli granicznej, gdzie fałszerz zmienił datę, by ukryć, że kobieta przekroczyła dozwolony okres pobytu.

Obie kobiety nie stawiały oporu podczas dochodzenia i dobrowolnie poddały się karze. Jak poinformował chorąży sztabowy Bembenek, Ukrainki zostały skazane na cztery miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący rok. Takie fałszerstwa są próbą obejścia przepisów prawa, które określają maksymalny czas legalnego pobytu w Polsce.

Straż Graniczna alarmuje, że to tylko dwa z wielu przypadków, z jakimi funkcjonariusze muszą mierzyć się w ostatnich miesiącach. Tylko w tym roku na podkarpackiej granicy wykryto ponad 200 przypadków podrabiania pieczątek w paszportach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić