Jak informuje "Gazeta Wrocławska", w stolicy Dolnego Śląska pojawiły się czerwono-czarne flagi kojarzone ze Stepanem Banderą i UPA. Sprawa zaniepokoiła mieszkańców miasta. Ci zaalarmowali policję oraz lokalne media.
Według "Gazety Wrocławskiej", czerwono-czarna flaga z podpisem "Ojciec nasz Bandera. Chwała Ukrainie" pojawiła się m.in. na elewacjach budynków przy ul.: Kościuszki, Komuny Paryskiej, Pomorskiej, Paulińskiej, placu Strzegomskim oraz placu Orląt Lwowskich. Na zdjęciu przesłanym przez jednego z czytelników gazety widać, że zakazany symbol namalowano m.in. tuż przy wejściu do sklepu medycznego.
Miłosz Tamulewicz, który - z ramienia Konfederacja i Bezpartyjni - kandydował na radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, poinformował na Facebooku, że "niezidentyfikowani sprawcy" zajęli się już wspomnianymi symbolami, zastępując je symbolem Polski Walczącej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Banderowskie symbole we Wrocławiu. Policja szuka sprawców
Sprawą zajęli się wrocławscy policjanci, którzy - jak informuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak - "prowadzą czynności w sprawie kilku zdarzeń na terenie miasta, które to wyczerpują znamiona czynu zabronionego z art. 256 Kodeksu karnego".
Funkcjonariusze ustalili, że to dwaj młodzi mężczyźni nanieśli zakazane symbole na elewacje różnych obiektów - podano w policyjnym komunikacie.
Policja opublikowała nagranie z monitoringu, prosząc o pomoc w ustaleniu tożsamości poszukiwanych mężczyzn.
Policjanci zwracają się z prośbą do mieszkańców Wrocławia o pomoc w identyfikacji osób podejrzewanych o te czyny – kontakt Komisariat Policji Wrocław Stare Miasto tel. 47 871-31-31, email: dyżurny@wroclaw.wr.policja.gov.pl bądź z dowolną jednostką Policji lub pod numerem alarmowym 112 - podano w policyjnym komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy: UPA, czyli Ukraińska Powstańcza Armia, to zbrojna formacja stworzoną przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), której przywódcą był Stepan Bandera. W lipcu 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu.