Słowacji doskwierają nie tylko intensywne opady deszczu, ale także porywisty wiatr, który uszkadza linie trakcyjne. Centrum Bratysławy jest położone nad samym Dunajem, przez co potrzebne było wstrzymanie ruchu trolejbusów i tramwajów.
W tej chwili stan rzeki przekroczył 7 metrów i wciąż rośnie. Lokalne władze zaczęły instalować specjalne zapory przeciwpowodziowe, które w 2013 r. uchroniły miasto przed zalaniem, jak poziom Dunaju dobił do 10 metrów. Tym razem według prognoz ma osiągnąć 9 metrów.
Bratysława zagrożona powodzią. Odwołane zajęcia w szkołach
W poniedziałek do szkół nie pójdą uczniowie. Z kolei pracownicy ZOO w Bratysławie zaczęli zabezpieczać zwierzęta żyjące w ogrodzie zoologicznym.
W Stupavie, niedaleko Bratysławy, mieszkańcy mają przygotowane plecaki w razie ewakuacji. Na ewakuację jest też przygotowana Czadca na północnym zachodzie Słowacji, gdzie mieszkańcy znajdą schronienie w hali sportowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ewakuację trzeba było zarządzić już w Radoszovcach, niedaleko granicy z Czechami. Wylały tamtejsze lokalne potoki, woda dostała się do przynajmniej 50 domów. Z kolei w Myjavie lokalna rzeka wylała na drogi i amfiteatr. Towarzyszący ulewom silny wiatr doprowadził do przerw w dostawie prądu.
W związku z opadami częściowo zablokowana została autostrada D2, będąca główną arterią prowadzącą od granicy z Czechami do słowackiej stolicy.
Według prognoz najintensywniejsze opady już opuszczają Słowację, jednak to, co wydaje się najgroźniejsze, to fala kulminacyjna na rzece Morawie, płynąca z Czech. Jednak słowackie władze uspokajają, że Morawa prawdopodobnie wyleje, ale nie zdoła przekroczyć wałów przeciwpowodziowych.