Oblodzone chodniki, śliskie drogi i "szklanka" na metalowych schodach (często nie zabezpieczonych poręczą) to zimą dramat dla starszych osób, samodzielnie poruszających się po mieście. Ryzyko bolesnego upadku wiąże się często w zaawansowanym wieku nie tylko z ogromnym bólem, ale też trudną do wyleczenia kontuzją. Ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty.
Złamania czy zwichnięcia u osób w podeszłym wieku goją się o wiele gorzej. Brak elastyczności w kościach sprawia, że te zrastają się w wolniejszym tempie niż w przypadku ludzi młodszych. Dlatego o szczególną dbałość o stan dróg i chodników zimą postanowili zaapelować ratownicy medyczni z grupy szkoleniowej "Gotowi do ratowania", którzy na co dzień zajmują się edukacją z zakresu pierwszej pomocy.
Drogi urzędniku, drogi zarządco dróg, chodników, podejść, przejść, wszelkiej maści powierzchni płaskich, droga osobo odpowiedzialna - kimkolwiek jesteś. Doświadczyłaś/eś kiedyś złamania w okolicy nadgarstka? A może obojczyka? A może kości udowej? Skręcone kolano? Kostka? Zastanawiasz się, czy to boli? - piszą retorycznie ratownicy w mediach społecznościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Ratownicy są wyraźnie poirytowani. Kończą swój wpis jeszcze mocniejszym przykładem.
A wyobraziłeś/łaś sobie Panią/Pana starszego, który ulega takim obrażeniom? Taki poszkodowany nie wykaraska się tak szybko ze złamania, jak młoda osoba. I często kończy się to trwałymi zmianami i wielomiesięcznym dochodzeniem do siebie, a czasami procent odzyskanej sprawności na finale nie wynosi 100 proc. Zatem do roboty! Z piaskiem/solą, które mają się znaleźć wszędzie tam, gdzie ich aktualnie nie ma i jest tzw. lodowisko. Znowu "zima zaskoczyła"?
Do apelu dołączono zdjęcia rentgenowskie z przykładami charakterystycznych złamań. Ratownicy ostrzegają, że gipsownia zaraz przestanie się wyrabiać.
Czytaj także: Strażacy apelują. "Nie utrudniajcie nam pracy"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.