Bogdan Kicka| 

Fatalna wpadka myśliwego. Wrzucił zdjęcie do sieci i się zaczęło

14

W Polsce gołąb siniak jest objęty ścisłą ochroną. Niedawno doszło jednak do niebywałej wpadki. Myśliwy omyłkowo zastrzelił właśnie chronionego ptaka. Cała sytuacja wyszła na jaw, gdy nieświadomy swojej pomyłki mężczyzna opublikował w sieci zdjęcie z pokotu, na którym uwiecznił swoje "trofea".

Fatalna wpadka myśliwego. Wrzucił zdjęcie do sieci i się zaczęło
Fatalna wpadka myśliwego. Wrzucił zdjęcie do sieci i się zaczęło (Getty Images, Despite Straight Lines (Paul Williams))

Na jednej z popularnych stron łowieckich w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, które wywołało falę oburzenia.

Zadowolony z wyników swojego polowania mężczyzna zamieścił fotografię, na której dumnie prezentował zdobycz. Myśliwy w swoim wpisie wyraził radość z udanego polowania, jednak szybko okazało się, że popełnił fatalny w skutkach błąd.

Inauguracja sezonu na pióro i moje pierwsze w życiu grzywacze. Kapitalne polowanie i muszę przyznać, że bardzo wymagające. Zaraz obok polowania na gęsi na pewno jest to moje top wśród polowań na ptactwo - napisał strzelec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nietoperz kontra agresywny ptak. Zaskakujące nagranie pojedynku z Afryki

Wśród upolowanych ptaków, oprócz gołębi grzywaczy, które są dozwolone do odstrzału w sezonie, znalazły się także gołębie siniaki – gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną.

Reakcja środowiska przyrodniczego była natychmiastowa

Organizacja "Niech Żyją!", znana z walki o prawa zwierząt, złożyła już wniosek do prokuratury oraz do Polskiego Związku Łowieckiego o wykluczenie myśliwego ze związku.

Zdjęcie mężczyzny uśmiechającego się nad ciałami gołębi siniaków ze strzelbą zostało szybko usunięte ze strony profilu łowieckiego - poinformowała koalicja "Niech Żyją!".

Różnice pomiędzy ptakami

Gołąb siniak, w przeciwieństwie do grzywacza, jest mniejszy, ma krótszy ogon i brak charakterystycznych białych znaków na skrzydłach. Mimo tych różnic czasami dochodzi do pomyłek, zwłaszcza gdy oba gatunki występują w mieszanych stadach.

Sylwetka siniaka w locie nie wyróżnia się znacząco, co dodatkowo utrudnia jego identyfikację, szczególnie w dynamicznych warunkach polowania. To właśnie takie przypadki stanowią argument za całkowitym zakazem polowań na ptaki – obrońcy zwierząt podkreślają, że myśliwy nie jest w stanie w ułamku sekundy dokładnie zidentyfikować gatunku, co może prowadzić do tragicznych pomyłek, jak to miało miejsce tym razem.

Myśliwi nie godzą się na reformę łowiectwa w Polsce

Cała sytuacja zbiega się w czasie z trwającymi pracami nad reformą prawa łowieckiego w Polsce. W sierpniu odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. reformy łowiectwa, na którym przyrodnicy i myśliwi mieli rozmawiać o ograniczeniu liczby gatunków ptaków, na które można polować. Spotkanie zakończyło się w niespodziewany sposób. Część członków Polskiego Związku Łowieckiego opuściła salę wyrażając sprzeciw wobec proponowanych zmian.

Przyrodnicy od dawna alarmują o problemach związanych z polowaniami na ptaki, wskazując na częste pomyłki, których ofiarami padają chronione gatunki. Zdaniem koalicji "Niech Żyją!", dopóki nie zostaną wprowadzone surowsze przepisy, takie przypadki będą się powtarzać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić