Coraz trudniej zaprzeczać kryzysowi, jaki dotyka Kościół katolicki w Polsce. Oprócz afer, z którymi władze kościelne nie radzą sobie najlepiej, wciąż spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii.
Na dodatek w ostatnich latach Kościół w Polsce boryka się ze sporym problemem, jeśli chodzi o nowe powołania do życia duchownego.
Liczba kandydatów na księży systematycznie spada, co potwierdzają nowe statystyki przekazane przez Katolicką Agencję informacyjną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z tych danych wynika, że w tym roku przybędzie 235 księży - 153 diecezjalnych oraz 82 zakonnych. To oznacza spory spadek względem statystyk z roku poprzedniego - wówczas wyświęcono 288 księży. Dla porównania - w 2013 r. Kościołowi w Polsce przybyło 401 kapłanów.
Fatalne wieści dla Kościoła. Od dwóch do 6 kandydatów
Jak podkreśla Interia, w większości diecezji święcenia kapłańskie w tym roku przyjęło od dwóch do sześciu nowych księży. Są też diecezje, gdzie wyświęcono zaledwie po jednym kapłanie.
Tak stało się na przykład w diecezji bydgoskiej, drohiczyńskiej, ełckiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łowickiej, sosnowieckiej, zielonogórsko-gorzowskiej oraz archidiecezji poznańskiej.
Co więcej, w grudniu pojawiły się dane dotyczące funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce. Wynika z nich, że we mszach św. uczestniczy tylko około 30 proc. wiernych.
W porównaniu z 2021 rokiem liczba katolików biorących udział w mszy wzrosła o jeden punkt procentowy. Badania były prowadzone podczas pandemii, kiedy ograniczono liczbę uczestników mszy.