Pracodawcy będą mogli wpływać na warunki zatrudnienia pracowników. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w "Fakcie", że zostaną uprawnieni do tego, by przesuwać niezaszczepionych pracowników na inne stanowisk, tak by nie mieli kontaktu np. z klientami.
Czytaj także: To koniec?! Sensacyjne wieści ws. papieża Franciszka
Na tym jednak nie koniec. Pojawiły się szczegóły projektu ustawy, który niebawem na zostać skierowany do Sejmu. Wiadomo, że pracodawcy uzyskają dostęp do rejestru osób zaszczepionych.
W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny - podkreślono w założeniach do projektu ustawy.
Niższa płaca, wymagana informacja o szczepieniu. Idzie nowe!
Pracownik nie będzie można zwolnić ze względu na niezaszczepienie. Jeżeli pracodawca zdecyduje się go przesunąć na inne stanowisko, będzie mógł jednak obniżyć jego wynagrodzenie.
Jest też inna opcja. Chodzi o skierowanie niezaszczepionego na bezpłatny urlop.
Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny - dodano w założeniach.
A co w przypadku naboru do pracy? Okazuje się, że pracodawca jeszcze przed podpisaniem umowy będzie mógł wymagać informacji o zaszczepieniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.