Fentanyl to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który jest szeroko stosowany w medycynie do zwalczania bólu. Zawiera oksykodon, związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym, który niestety stał się także przyczyną licznych zgonów w USA. Popularnie nazywany "narkotykiem zombie", fentanyl jest dostępny również w Polsce.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna, podczas konferencji prasowej odniosła się do kwestii związanych z fentanylem. Zwróciła szczególną uwagę na wystawianie recept na ten niebezpieczny lek.
Jedyna ofiara śmiertelna spowodowana zatruciem fentanylem była jesienią ubiegłego roku, kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Nasi poprzednicy wprowadzili do systemu prawnego teleporadę, ona była bardzo potrzebna, była pandemia. Z teleporadą w życie weszły tzw. receptomaty - stwierdziła Leszczyna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem minister zdrowia poprzedni rząd nie wprowadził wystarczających ograniczeń prawnych, ani nie uszczelnił systemu, co doprowadziło do nadużyć związanych z przepisywaniem fentanylu. Obecnie jeden pacjent może w ciągu dnia skorzystać z kilkudziesięciu teleporad w różnych receptomatach. Tym samym, może w dość łatwy sposób uzyskać receptę na fentanyl, co stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia.
Recepty będą bardziej monitorowane
- W centrum e-zdrowia system monitorowania istniał i on nadal istnieje, ale nie było żadnej procedury, regulaminu, zarządzenia ministra zdrowia, które by mówiło w jakich okresach ma być raportowanie - mówiła.
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zaznaczyła, że odpowiedzialność za nadzór była rozmyta między różne instytucje, co powodowało niejasności co do tego, kto jest za co odpowiedzialny. "Nie do końca było wiadomo, kto za co odpowiada" - zauważyła minister.
Leszczyna poinformowała, że od dzisiaj Centrum e-Zdrowia będzie monitorować przepisywanie leków opioidowych, psychotropowych i narkotycznych. "Jako minister zdrowia codziennie otrzymuję raport i dokładnie go analizujemy" - podkreśliła.
Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zjawiska, trendy, np. takie, że od jednego lekarza recepty są realizowane w różnych miejscach w Polsce w ciągu jednego dnia, to znaczy, że to jest receptomat i należy się temu przyjrzeć. To jest takie działanie doraźne, które wprowadzamy już od dzisiaj - dodała Leszczyna.
Fentanyl w Polsce
Warto podkreślić, że w Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leków zawierających tę substancję. Policja wskazuje również, że proszek lub tabletki mogą pochodzić z przemytu.
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, poinformowała, że odbyła rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Tomaszem Siemoniakiem. Służby oraz organy ścigania będą współpracować z Ministerstwem Zdrowia. "System ma dziury, taki zastaliśmy i w tej chwili pracujemy nad zmianą. Ona będzie bardzo szybko" - podsumowała minister Izabela Leszczyna.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.