Fentanyl zbiera śmiertelnie żniwo. Matka zmarłej nastolatki zabrała głos

459

Niebezpieczny narkotyk "zombie" zbiera śmiertelne żniwo w Polsce. Niedawno w Poznaniu zmarły dwie nastolatki, które przedawkowały opioidy. Rodzice nastolatek obwiniają system.

Fentanyl zbiera śmiertelnie żniwo. Matka zmarłej nastolatki zabrała głos
Młodzi mężczyźni sprawiający wrażenie otępiałych, jak po zażyciu ostrych narkotyków. (Twitter)

Fentanyl jest to syntetyczny środek o niezwykle silnym działaniu przeciwbólowym. Jest on 100 razy silniejszy niż morfina i 50 razy niż heroina. Fentanyl jest już postrzegany jako prawdziwa plaga zbierająca śmiertelne żniwo.

Kilka miesięcy temu w Poznaniu zmarły dwie nastolatki w wieku 19 i 16 lat. Sekcja zwłok wykazała, że nastolatki przedawkowały opioidy. Rodzice ofiar narkotyku "zombie" mówią, że do śmierci ich dzieci przyczynił się "patologiczny system, w którym wystawia się recepty".

Sprzedaż środków odurzających, powiedzmy sobie szczerze, jest w Polsce dozwolona. Na receptę, ale również bez recepty. Są tabletki na kaszel, od których zaczyna się całe uzależnienie. Nie kontroluje się wydawanych recept. Czarny rynek kipi od sprzedaży psychotropów. Nikt z tym nic nie robi - mówi w programie "Uwaga!" TVN matka jednej ze zmarłych nastolatek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najbardziej niebezpieczny narkotyk coraz popularniejszy

Duży problem z odurzaniem się młodzieży fentanylem istnieje w kilku regionach w kraju m.in. w woj. mazowieckim i w Poznaniu. Pani Paulina w porę odkryła, że jej syn bierze narkotyki.

Rodzic nie wie, skąd i od kogo bierze dziecko. Jak zna swoje dziecko, to zaczyna dostrzegać zmiany zachowań. Dziwne odpowiedzi, unikanie wzroku, niejedzenie wspólnych posiłków, od tego się zaczęło - mówi mama nastolatka w programie "Uwaga!" TVN.

Kobieta mówi, że syn brał m.in. benzodiazepinę, którą kupowali od poznańskich lekarzy.

Dzieją się rzeczy, które ciężko sobie wyobrazić, że są możliwe. Dzieci uprawiają seks za narkotyki w piwnicach osiedlowych. Dilerzy wynajmują dzieciom apartamenty, częstują je i one później to sprzedają. To jest bardzo łatwy, niebezpieczny pieniądz - ujawnia pani Paulina w programie "Uwaga!" TVN.

Fentanyl stosuje się m.in. w anestezjologii czy opiece paliatywnej. To jeden z najmocniejszych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku. Jak działa?

- Małe dawki znieczulają korę mózgową na postrzeganie bólu, większe dawki znieczulają głębsze warstwy mózgu. Duże dawki usypiają mózg odpowiedzialny za generowanie impulsu oddechowego. Jeżeli ten mózg zostanie uśpiony, to człowiek po prostu przestaje oddychać - wskazuje w programie "Uwaga!" TVN lek. Milena Słoń z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić