Zgodnie z planem, główna część ogrodzenia ma znaleźć się w pobliżu przejść granicznych na południu kraju. We wtorek 18 października potrzebę realizacji tej inwestycji potwierdziła premier Finlandii Sanna Marin. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że chodzi o "zapewnienie odpowiedniego nadzoru nad granicą w przyszłości".
Musimy zadbać o wsparcie dla naszej straży granicznej, aby mogła prowadzić skuteczną kontrolę granic. Ponadto musimy być przygotowani na wszelkie niezapowiedziane sytuacje – oświadczyła fińska premier po spotkaniu z szefami ugrupowań parlamentarnych.
Finlandia zaostrza kurs wobec Rosji. Zapowiedziano budowę ogrodzenia na granicy
Granica fińsko-rosyjska mierzy 1340 km i stanowi najdłuższą granicę Unii Europejskiej. Projekt muru na granicy fińsko-rosyjskiej obejmuje dwa odcinki: jeden o długości 260 km i drugi o długości 130 km.
Już wkrótce ma rozpocząć się budowa testowego fragmentu, mierzącego zaledwie 3 km. Pozostała część ogrodzenia ma zostać uwzględniona dopiero w budżecie na 2023 rok. Straż graniczna szacuje, że realizacja projektu potrwa od 3 do 4 lat i pochłonie setki miliardów euro.
W tej chwili na granicy między Finlandią i Rosją znajdują się drewniany płot oraz metalowa siatka. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Helsinki zaostrzyły jednak kurs wobec Moskwy. Zapowiedziano m.in. chęć przystąpienia do NATO. Fiński rząd obawia się, że Kreml będzie próbował w odwecie wykorzystać migrantów do wywierania presji politycznej.
Proponowany mur na granicy miały zapobiec przedostawaniu się do Finlandii obywateli Rosji. Ci zaczęli masowo nielegalnie przekraczać granicę po ogłoszeniu przez Władimira Putina w kraju mobilizacji. Od tego czasu do Finlandii uciekło ponad 17 tys. Rosjan. Pod koniec września fiński rząd ogłosił, że zamyka granice dla osób z rosyjskim paszportem, podróżujących w celach turystycznych lub tranzytowych "do odwołania".
Fiński parlament zatwierdził budowę muru na granicy. "Mają go wszyscy sąsiedzi Rosji"
Budowę ogrodzenia na granicy fińsko-rosyjskiej umożliwia nowa ustawa uchwalona w lipcu przez fiński parlament. Zatwierdzono wówczas umocnienie istniejących płotów. Przepisy pozwalają także na tymczasowe zamknięcie całej wschodniej granicy i zawieszenie procedury azylowej.
Aby skutecznie chronić wschodnią granicę Finlandii, niektóre odcinki powinny być zabezpieczone płotem, barierami granicznymi i innymi dostępnym środkami. Wszystkie państwa sąsiadujące z Rosją mają już takie ogrodzenia – podkreśliła przewodnicząca Partii Finów Riikka Purra.
Obejrzyj także: Szwecja i Finlandia w NATO. Dwa kraje zwlekają z wyrażeniem zgody