Fińska armia nie jest najliczniejszą ani najnowocześniejszą na świecie. Będzie jednak wnosić wartość dodaną z tytułu częstych ćwiczeń, manewrów i interoperacyjności z siłami NATO. Armia tego kraju w przeszłości wielokrotnie ćwiczyła wspólnie z wojskami państw Sojuszu.
Choćby w maju 2022 r., trzy miesiące po agresji Rosji na Ukrainę, odbyły się duże manewry Arrow 22. W południowo-zachodniej części kraju ćwiczyli wspólnie żołnierze Finlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Estonii. Brało w nich udział ok. 3,5 tys. żołnierzy i kilkaset pojazdów opancerzonych.
Wtedy Finlandia była jeszcze poza NATO, ale dzisiaj - 4 kwietnia 2023 roku - to się zmienia. To, co od lat było złym snem Władimira Putina, czyli powiększenie Sojuszu o kraje północne (w kolejce czeka jeszcze Szwecja), powoli staje się faktem. A to oznacza, że NATO coraz bardziej zbliża się do granic Rosji. Finlandia, która w okresie zimnej wojny była w rosyjskiej strefie wpływów, wreszcie wzmocni potencjał Sojuszu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finlandia w NATO. Krótki przewodnik po fińskiej armii
Nie jest jednak tak, że fińska armia, choć niewielka, jest bezbronna. Liczące niecałe 20 tys. żołnierzy siły zbrojne, dzielące się na wojska lądowe, siły powietrzne i marynarkę wojenną być może nie robią wrażenia na pierwszy rzut oka, jednak w razie konfliktu zbrojnego mogą być zasilone potężną liczbą rezerwistów.
W 2022 r., siły przeszkolonej rezerwy liczyły ok. 238 tys. osób. Również z podziałem na trzy podstawowe rodzaje sił zbrojnych.
Co Finlandia wnosi do NATO? Siły lądowe
W 2022 r. w wojskach lądowych służyło ok. 13 400 żołnierzy. Podzieleni byli na brygady, bataliony i pułki: pancerne, zmechanizowane i lekkie. Podstawę sił pancernych Finlandii stanowi 100 czołgów Leopard 2A6 i ok. 100 starszych, będących w rezerwie Leopardów 2A4. Kilka sztuk Finowie przekazali broniącej się Ukrainie.
Do tego kilkaset transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty (wymieszanych jeśli chodzi o typy i wiek) oraz artyleria - holowana i samobieżna. Finowie dysponują m.in. gąsienicowymi wyrzutniami rakiet M270 MLRS, koreańskimi armatohaubicami K9 oraz sporą ilością dział i armat holowanych różnych typów, głównie poradzieckich. Siłą, z którą należy się liczyć, są jednostki wyposażone w nowoczesną broń przeciwpancerną, głównie wyrzutnie Spike czy znane z wojny w Ukrainie granatniki przeciwpancerne NLAW.
W skład wojsk lądowych wchodzą także wojska aeromobilne i jednostki specjalne. Fińscy specjalsi, choć stosunkowo nieliczni, są dobrze wyszkoleni i wyposażeni, wielokrotnie ćwiczyli także z siłami NATO.
Co Finlandia wnosi do NATO? Siły powietrzne
Jeśli chodzi o siły powietrzne, sytuacja jest nieco gorsza. Podstawa to 55 samolotów F/A-18, kilka znanych z polskiej armii samolotów transportowych CASA, brytyjskich samolotów szkolno-bojowe BAE Hawk i mniejszych jednostek. Brakuje za to śmigłowców szturmowych. Z kolei posiadane przez Finlandię, względnie nowoczesne, wielozadaniowe NH90 mają swoje problemy, a mające je również na stanie Norwegia żąda od producenta odszkodowań za awaryjność maszyn.
Do tego dochodzą systemy obrony przeciwlotniczej. Dość stare Crotale produkcji francuskiej i dużo bardziej nowoczesne systemy NASAMS. Oraz, oczywiście, systemu krótkiego zasięgu, takie jak amerykańskie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Stinger.
Co Finlandia wnosi do NATO? Marynarka wojenna
Relatywnie najsłabiej wygląda sytuacja w fińskiej marynarce wojennej. Jej trzon stanowią małe okręty rakietowe oraz okręty minowe, przeciwminowe i trałowce. Do tego jednostki transportowe czy mniejsze okręty patrolowe typu Jehu, Jurmo czy Uisko.
Dowództwo fińskiej marynarki ulokowane jest w Turku. Służy w niej 3150 żołnierzy. Pozornie mało pokaźna flota jest jednak dobrze przystosowana do służby w fińskich warunkach geograficznych, a odpowiednie działania minowe na Zatoce Fińskiej mogłyby sparaliżować choćby tak ważny port, jakim jest rosyjski Sankt Petersburg.
W skład tego rodzaju sił zbrojnych Finlandii wchodzą również siły obrony wybrzeża. Są one złożone z piechoty morskiej (strzelcy wybrzeża) i broniące dostępu do brzegów kraju fortyfikacje z działami kalibru 130 mm. Oprócz tego kraj dysponuje jednak nowoczesnymi wyrzutniami pocisków przeciwokrętowych RBS-15 Mk 3 posadowionymi na ciężarówkach i przeciwpancernymi pociskami Spike-ER.