Służby zdecydowały się zmodyfikować projekt budowy zapory na granicy z Rosją po doświadczeniach zebranych podczas pilotażu, w trakcie którego postawiono ok. 3 km płotu.
Testowy, liczący 3 km odcinek metalowej bariery zwieńczonej drutem kolczastym, ukończony jesienią ub. roku, znajduje się w płd.-wsch. Finlandii w pobliżu przejścia granicznego w Imatrze.
Łącznie w najbliższych latach planuje się zabezpieczenie ok. 200 km, tj. 15 proc. z liczącej ponad 1300 km fińsko-rosyjskiej granicy, głównie na odcinkach w okolicach najbardziej popularnych szlaków komunikacyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa zapora na granicy z Rosją ma powstać do 2026 roku
Na terenach podmokłych zdecydowano się zmienić sposób budowy przeprawy pontonowej. Rozwijany jest w dalszym ciągu system monitoringu - dodali strażnicy graniczni w komunikacie.
Jak poinformował szef projektu, Erkki Matilainen z departamentu straży granicznej, budowa właściwego płotu rozpoczęła się już Karelii Płd. w pobliżu przejścia granicznego w Nuijamaa.
Z kolei w innych częściach płd.-wsch. Finlandii oraz w Kainuu na odcinkach ponad 50 km usunięto drzewa. "Prace postępują zgodnie z harmonogramem" – zapewnił Matilainen cytowany przez PAP. Przedsięwzięcie ma zakończyć się do 2026 r.
Fińskie ministerstwo obrony szykuje zmiany w prawie. Będzie zakaz sprzedaży nieruchomości Rosjanom
Ponadto fińskie ministerstwo obrony chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości obywatelom Rosji. Resort tłumaczy ten krok chęcią uniemożliwienia destabilizacji Finlandii. Ministerstwo uważa, iż nieruchomości mogą zostać wykorzystane w sytuacjach kryzysowych, zagrażając bezpieczeństwu kraju.
Czytaj także: Finlandia alarmuje ws. Rosji. Pierwszy raz w NATO
Finlandia musi zadbać o to, by w społeczeństwie nie było słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane przez wrogie siły - przekonywał szef fińskiego resortu obrony Antti Hakkanen na konferencji prasowej w Helsinkach.
Na mocy nowego prawa władze będą miały uprawnienia do odmowy wydania zezwolenia na zakup nieruchomości osobom fizycznym oraz podmiotom prawnym z państw uznanych za zagrożenie dla integralności, suwerenności oraz niepodległości innych państw.
Czytaj także: Chiny zabiorą część ziem Rosji? Zaskakująca propozycja